spot_img

Czytanie przez oglądanie – klasyka polskiej ilustracji dziecięcej w nowej odsłonie

Czytanie i oglądanie, otwieranie, układanie, rysowanie i smakowanie książek na wszystkie sposoby. To efekt wystawy ręcznie wykonanych kolaży inspirowanych pracami wybitnych ilustratorów. Wystawa potrwa do jesieni w Filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu przy ulicy Serbinowskiej 1A. Relację z tworzenia dzieł przez dzieci z przedszkola nadesłała Joanna Piotrowska.

Wystawa „Czytanie przez oglądanie” to okazja spotkania z postaciami z klasyki polskiej ilustracji. Z tkaniny, dzianiny, filcu, wstążek, tasiemek czy patyczków do lodów – dzięki zdolnościom plastycznym Joanny Piotrowskiej, Malwiny Nowackiej i Katarzyny Chudzik – powstały Calineczka, Pan Kleks, Pinokio, Ferdynand Wspaniały, Rogaś, Plastuś, Gucio i Cezar oraz Alicja w krainie czarów. Ręcznie wykonane prace, które można dotknąć, oczarowały najmłodszych gości. Wiele emocji wzbudziły również prezentowane książki. Każdy odkrył coś dla siebie. Jedni zachwycali się „Elementarzem” Falskiego, inni – trójwymiarową książką o rafach koralowych, a wszyscy bajeczką „Otwórz okienko”, która była inspiracją do stworzenia wystawy o ilustracji dla dzieci.

Jednak największe zainteresowanie wzbudził „Książę w cukierni” autorstwa Marka Bieńczyka z ilustracjami Joanny Concejo, dający możliwość rozłożenia w formie leporello na sześć i pół metra! Oprócz poznawania książkowego bogactwa przedszkolaki układały kostki z fragmentami ilustracji, tworząc całe obrazy i otwierały kartonowe okienko, w którym kot chodził po parapecie,

Rysunkowa woda z konewki podlewała kwiaty w doniczkach. Nie zabrakło również śpiewu, tańca i recytacji w pięknym przedszkolnym występie. Na koniec dzieci stworzyły picturebook, do którego każde dorysowywało swój element.

Źródło zdjęć: mat.pras. MBP Kalisz