spot_img

Ale draka! W bibliotece jest alpaka… psy i koty też!

Pupile coraz chętniej są mile widziani w bibliotekach. Tak jest między innymi w Kaliszu, gdzie zorganizowano specjalną akcję z korzyściami dla psów i ich właścicieli. Nie mogło zabraknąć alpak! W tym wpisie przypominam też historię kotów mieszkających w bibliotekach w Elblągu i Drezdenku.

Dzień Psa w bibliotece

Od dwóch lat filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu można odwiedzać ze swoimi psami i kotami w ramach akcji „Pupile mile widziane”. Zwierzaki coraz częściej towarzyszą czytelnikom i wspólnie z nimi przekraczają progi biblioteczne.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Psa, w piątek, 26 sierpnia, MBP przygotowała dla czworonogów i ich właścicieli niespodziankę. Każdy piesek, który tego dnia wejdzie do biblioteki, otrzyma smakołyk. Ponadto można było założyć kartę biblioteczną za darmo, ale pod warunkiem, że przyjdzie się do biblioteki ze swoim psem.

– Bibliotekarze serdecznie zapraszają kaliszan spacerujących ze swoimi pupilami, aby weszli do biblioteki oraz wypożyczyli ciekawą lekturę. Zapewniamy, że kaliscy bibliotekarze kochają zwierzęta i są one mile widziane w naszych placówkach. Nie zabraknie również przygotowanej specjalnie dla nich miski z wodą – zapewnia biblioteka. – Przypominamy, że właściciele zwierząt biorą za nie pełną odpowiedzialność. W bibliotece każdy powinien czuć się komfortowo, dlatego pieski powinny być na smyczy, a te bardziej agresywne także w kagańcu.

Mało tego, w poniedziałek 29 sierpnia w bibliotece zagościły alpaki na zakończenie wakacji. MBP przygotowała warsztaty międzykulturowe dla najmłodszych dzieci z Polski i Ukrainy pod hasłem „Ale draka! W bibliotece jest alpaka”. Podczas warsztatów dzieci mogły je głaskać, karmić przygotowanymi marchewkami, spacerować z nimi i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

To nie pierwsza biblioteka, która zaprosiła alpaki w swoje progi. Warsztaty z tymi zwierzakami, z uwagi na ich łagodną naturę, są organizowane coraz częściej (podobnie jak zajęcia z dogoterapii). Ostatnio między regałami Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy przechadzały się Chico i Ptyś.

Historia kota Szekspira

W Drezdenku kot Szekspir szybko stał się lokalnym celebrytą. Jak przystało na kociego influencera promuje bibliotekę i ściąga czytelników po dobrą literaturę. Sam Szekspir z pewnością na pytanie, o to czy miał powołanie bibliotekarskie odpowiedziałby: Miał! Kot po przejściach znalazł swój dom w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Ks. Józefa Tischnera w Drezdenku. Jak to się stało?

Przeczytaj wywiad

Kot Pimpek – ambasador bezdomnych zwierząt i twarz Biblioteki Elbląskiej

Pimpek Bibliofil to biblioteczny kot mieszkający w filii nr 6 Biblioteki Elbląskiej. Jego kariera rozkręca się w zawrotnym tempie. Kiedyś sam był bezdomny, teraz stał się ambasadorem innych bezdomnych zwierząt oraz promuje biblioteki.

Przeczytaj więcej o Pimpku i innych bibliotecznych kotach

Źródło zdjęć: mat.pras.