Bookcrossing zdobywa kolejnych fanów. Do promowania czytelnictwa w ten sposób zachęcają różne organizacje, osoby prywatne i biblioteki. Przyciągające uwagę regały i półki bookcrossingowe przybierają różne formy. Dziś kilka inspiracji z wybranych miejsc Polski.
Łeba
Na Skwerze Rybaka ponownie stanęła morska biblioteczka plenerowa „Małgosia”. Działa ona od 2021 roku, a za jej utrzymanie i uzupełnianie nowymi tytułami odpowiada Biblioteka Miejska w Łebie.
Wieliczka
Punkty Wędrujących Książek, czyli dwie budki bookcrossingowe otwarto w Wieliczce. Pierwsza znajduje się przy placu zabaw w Parku Miejskim im. Adama Mickiewicza, a druga przy ulicy Józefa Jedynaka. Celem ich powstania jest wprowadzenie do obiegu jak największej liczby książek, aby nadać im drugie życie. Tytuły tam znalezione można pożyczyć, a po przeczytaniu oddać lub podać dalej. Do budek można również przynosić w zamian pozycje z domowego księgozbioru.
Polkowice
W polkowickim parku stanęła biblioteczka plenerowa. Powstała ona z inicjatywy Młodzieżowej Rady Gminy Polkowice i rekomendacji Burmistrza Polkowic przy współudziale Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach. Druga biblioteczka plenerowa powstała w Żukowie z inicjatywy Rady Sołeckiej, a sfinansowana przez Gminę Polkowice.
Żagań
Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu wraz z partnerskim stowarzyszeniem przygotowali i udostępnili półkę bookcrossingową. Umieszczona na dworcu ma ściągnąć mieszkańców po książki. Regał ze starej kasy biletowej odnowił zaprzyjaźniony stolarz.
Lublin
Przyrodnicza Etażerka działa w Lublinie. Odpowiada za nią Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczego.
Poznań
BiblioboXX, czyli bookcrossingowa budka telefoniczna, to propozycja Urzędu Miasta Poznania i Poznańskiego Centrum Świadczeń. Została ona ulokowana przy ul. Za Bramką. Pozostanie tu do końca września. Galerię zdjęć obejrzycie tutaj.
Choszczno
Aż 150 książek mieści regał bookcrossingowy w poczekali dworca PKP w Choszcznie. Autorami projektu są pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej wraz z biurem promocji Urzędu Miasta.
Ożarów Mazowiecki
Bibliobudka znajduje się na placu zabaw przy ulicy Poznańskiej 288. Nowe książki przynoszą czytelnicy, ale całości dogląda Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim.
Źródło zdjęć: mat.pras., Biblioteka Śląska, UM Poznań, Mediateka–Biblioteka Miejska/Tomasz Adamek, MGBP Polkowice, MBP w Żaganiu, Tadeusz Krawiec