spot_img

Happening „Poezja wreszcie w mieście”

W 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej – jednej z Patronek Roku 2022, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej zorganizowała happening „Poezja wreszcie w mieście”, który odbył się na ulicach Dąbrowy Tarnowskiej.

Obecnie biblioteka realizuje projekt „Dwie Marie – polskie wersy łączą pokolenia”, którego celem jest zwiększenie zainteresowania poezją i odkrywanie jej na nowo przez wszystkie grupy wiekowe. Zadanie honoruje ważną dla lokalnej społeczności postać Marii Kozaczkowej oraz Marii Konopnickiej, na której twórczości wychowała się rzesza dzieci, a po jej dzieła skierowane do dorosłych sięgają kolejne generacje.

Bibliotekarze, wolontariusze oraz czytelnicy wyruszyli z MBP w popołudnie, aby propagować poezję i zwrócić uwagę na uniwersalne wartości, jakie niesie ze sobą. Za pomocą kartonowych szablonów i kredowego sprayu, na chodnikach miasta naniesione zostały wybrane cytaty z twórczości obu poetek. Użyte kolory mają za zadanie przyciągnąć wzrok przechodniów i rozbudzić ich ciekawość. Uczestniczące w wydarzeniu dzieci dodatkowo wzbogaciły naniesione fragmenty kredowymi rysunkami.

Nawiązanie do street art’u i umieszczanie poezji w przestrzeni publicznej ma na celu zwrócenie uwagi na wartość słowa. Przyjęta forma wydarzenia miała wydobywać walory liryki z uwzględnieniem potrzeb i sposobów komunikowania się dzieci i młodzieży. Do młodych ludzi skierowany został przekaz zakodowany w ich sposobie komunikowania się. Happening zakończył się w dąbrowskim Parku Miejskim rozdawaniem balonów z logo projektu. Część osób ubrana była w koszulki promujące zadanie „Dwie Marie – polskie wersy łączą pokolenia”. Pogoda dopisała uczestnikom happeningu, podobnie jak dobre humory. Cieszymy się, że bibliotece i czytelnikom udało się kolorowo oraz hucznie zaakcentować rocznicę urodzin Marii Konopnickiej. Mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej jeszcze przez jakiś czas będą mogli wypatrywać barwnych cytatów przemierzając ulice miasta.

Źródło zdjęć: mat.pras.