spot_img

Bibliotekarze jako żywe książki – inspiracja na event promujący czytelnictwo

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach wyszli na ulice miasta przebrani za książki. Przebrania wykonały same bibliotekarki. Jak zrobić taką książkę?

– Spodziewaliśmy się efektu zaskoczenia, i taki też otrzymaliśmy. Z osobami, które spotkaliśmy, nawiązaliśmy ciekawe rozmowy odnośnie do korzystania z biblioteki, jak długo są czytelnikami, jakie książki preferują, jakie książki posiadają w prywatnych zasobach. Największy efekt przyniosło nam odwiedzenie dzieci w szkole. Wśród naszych przebrań znalazł się „Mały Książę” oraz „Harry Potter i komnata tajemnic”, Bardzo miło było nam usłyszeć, że dzieci te książki znają, przeczytały, i że odwiedzą naszą bibliotekę w najbliższym czasie – mówi instruktor Monika Wierzbanowska.

– Do zrobienia jednej „książki” potrzebujemy dwie płyty pilśniowe, mocny sznur oraz farby (my użyliśmy akrylu). Robimy dwie dziurki w każdej płycie mniej więcej na wysokości ramion. I tu wystarczy jedynie odrobina wyobraźni, w jaki sposób chcemy przedstawić okładkę. Na tylnej płycie zamieściliśmy napis „XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek”, aby mieszkańcy wiedzieli, z jakiej okazji jesteśmy przebrani. Po wyschnięciu płyty związujemy sznurem, robiąc z niego ramiączka, pozostawiając miejsce na to, aby swobodnie zmieściła się głowa przy zakładaniu – podaje Monika Wierzbanowska. – Bardzo ważna informacja dla Pań – to nie jest ciężkie, zapewniam z doświadczenia – dodaje pani Monika.

Wydarzenie będzie miało swoją kontynuację za rok.

Źródło zdjęć: mat.pras.