spot_img

W Dzienniku Ustaw opublikowano nową ustawę o bibliotekach

W Dzienniku Ustaw pojawiła się pozycja nr 1422, która uchyla dotychczasowe przepisy dotyczące zasad działania bibliotek. Dobrze znana ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach została zmieniona w nocy z 31 marca na 1 kwietnia. Ogłoszony tekst ustawy wprowadza obowiązek świadczenia nowych usług bibliotecznych, o których piszę poniżej, a także powołanie we wszystkich typach bibliotekach specjalnej komisji bibliotecznej.

Zgodnie z ogłoszonym tekstem w artykule trzecim „Biblioteki i ich zbiory stanowią dobro narodowe oraz służą zachowaniu dziedzictwa narodowego. Biblioteki organizują i zapewniają dostęp do zasobów dorobku nauki i kultury polskiej oraz światowej” dodano ustęp, który wprowadza powołanie Komisji Bibliotecznej Do Spraw Oceny Umiejętności Czytania Ze Zrozumieniem. Ma ona weryfikować umiejętność czytania ze zrozumieniem każdego czytelnika. Przepis został wdrożony od razu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kętrzynie oraz Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska.

Zmienia się też zakres usług świadczonych przez biblioteki. Artykuł 17 odnosi się do świadczenia usługi polegającej na ładowaniu e-booków bezpośrednio do mózgu. Usługę niezwłocznie wdrożono w Zagłębiowskiej Mediatece na dwa sposoby: kontaktowo i bezkontaktowo. Instrukcja obsługi jest dostępna tutaj.

Nie zapomniano o uaktualnieniu ustawy o ochronę danych osobowych. Jeden z zapisów precyzuje, że na regałach nie można eksponować nazwisk autorów książek. Bibliotekarze również masowo zaczęli organizować wystawy książek niewidzialnych.

Źródło zdjęć: freepik.com