spot_img

Rekomendacje Biblioteki Narodowej dotyczące pracy zdalnej w bibliotekach

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 stycznia 2022 r. nie zakazuje prowadzenia działalności bibliotecznej oraz nie wprowadza obligatoryjnego przeniesienia wszystkich pracowników bibliotek do pracy zdalnej.

Ponieważ biblioteki publiczne wykonują zadania o charakterze publicznym i w tym zakresie dotyczy je wymienione rozporządzenie, należy przenieść do pracy zdalnej tych pracowników, którzy nie wykonują „zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom”. Pracownicy, którzy wykonują „zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom”, niemożliwe do wykonywania w ramach pracy zdalnej, czyli zajmujący się bezpośrednią obsługą użytkowników (czytelników) biblioteki, mogą pracować w bibliotece (stacjonarnie). Jeśli nie ma przeciwskazań epidemicznych dotyczących konkretnych bibliotek (np. zakażeni pracownicy, małe pomieszczenia nie pozwalające na zachowanie dystansu oraz wietrzenie) można prowadzić wypożyczanie oraz udostępnianie w czytelniach. Drugą grupę pracowników, którzy mogą pracować stacjonarnie stanowią osoby konieczne do wykonywania „zadań niezbędnych ze względu na potrzeby jednostki”, np. pracownicy obsługi i ochrony.

Biblioteka Narodowa zachęca do takiej organizacji pracy, aby jak najwięcej pracowników mogło pracować zdalnie w okresie obowiązywania rozporządzenia, tj. od 24 stycznia do 28 lutego 2022 roku. Przypominamy o przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego.

Inne obowiązujące rekomendacje BN dotyczące funkcjonowania bibliotek w czasie epidemii.


Źródło zdjęć: polona.pl