Gdańsk powalczy o tytuł Miasta Literatury UNESCO

Urząd Miejski w Gdańsku poinformował, że został zaproszony do aplikowania do sieci Miast Literatury UNESCO. W Strategii Rozwoju Miasta „Gdańsk 2030” i w celach operacyjnych na rok 2023 zapisano, iż jednym z ich celów jest upowszechnianie czytelnictwa przy zaangażowaniu między innymi różnych instytucji kultury, w tym bibliotek.

– Upowszechnianie czytelnictwa w naszym mieście jest jednym z najważniejszych zadań kulturalnych Gdańska. Czytanie rozwija wrażliwość, ale i buduje bardziej zaangażowane, lepiej wykształcone społeczeństwo. W konsekwencji umiejętność obcowania z literaturą wpływa na poprawę jakości wielu obszarów życia – mówi Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury. I dodaje: – Dlatego tak ucieszyło nas zaproszenie do aplikowania do sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury, które otrzymaliśmy z Wilna i zauważenie czytelniczej aktywności Gdańska. Wspieranie literatury w Gdańsku już się dzieje, a teraz ma szanse także zostać osadzone w ramach międzynarodowej sieci.

Już powołano pełnomocnika, który zajmie się programem Gdańsk Miasto Literatury.

Więcej: gdansk.pl

Źródło zdjęć: mat.pras. WiMBP w Gdańsku