Adaptacja dawnej łaźni na nową bibliotekę

Nowa Biblioteka Publiczna Miasta Pszów (w województwie śląskim) powstanie w budynku po dawnej łaźni kobiecej. Obiekt zachowa charakterystyczne elementy, które zostaną wkomponowane w przestrzeń biblioteczną. Koszt modernizacji to 5,4 mln złotych.

Pierwszy etap przebudowy obejmuje doprowadzenie obiektów do stanu surowego, zamkniętego. Oznacza to m.in.: wykonanie robót rozbiórkowych istniejącej konstrukcji dachu wraz z pokryciem i kominami, demontaż istniejącej stolarki okiennej, częściową rozbiórkę stropów, ścian i schodów oraz skucie tynków. Ponadto wykonanie przegród wewnętrznych, nowej konstrukcji dachu wraz z pokryciem, montaż stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie wiatrołapu, szybu windy oraz schodów zewnętrznych, a nadto kompleksową renowację ceglanych ścian zewnętrznych budynku oraz roboty ziemne – podał Urząd Miasta po podpisaniu umowy z wykonawcą.

Charakter przyszłej biblioteki mają podkreślać oryginalny podział głównych pomieszczeń i zachowane akcenty pierwotnego wyposażenia, w tym maszyny wyciągowej czy wieży szybu „Jan” byłej kopalni Anna w Pszowie.

Prace mają się zakończyć w 2022 roku. Koncepcja biblioteki powstała w 2020 roku, a jej wizualizację można zobaczyć na stronie www urzędu.

Zdjęcia: UM Pszów