spot_img

Pomysły na poetyckie happeningi na przykładzie Nowego Sącza

Sądeckie Dni Literatury to projekt wzbogacający ofertę kulturalną miasta o wydarzenia literackie. Obejmuje szereg inicjatyw: spotkania autorskie, wieczory poetyckie, warsztaty, spektakle, koncerty. Tegoroczna druga edycja, organizowana przez Sądecką Bibliotekę Publiczną, to odsłona poświęcona głównie poetyckiej tematyce.

– Zaprosimy nie tylko znanych poetów spoza okolic Nowego Sącza ale i naszych lokalnych literatów, z których twórczości jesteśmy dumni. Zaangażujemy odbiorców oferty również w jej tworzenie a nowo powstała strona Poetyckie debiuty stanie się miejscem dla wszystkich – w szczególności zaś debiutujących – poetów – opisują autorzy projektu. – Dotrzemy z ofertą czytelniczą poza biblioteczne mury. Happeningi i poetycki autobus zwrócą uwagę mieszkańców na poezję w niecodzienny sposób. Część spotkań odbędzie się w sieci, by każdy zainteresowany (nie tylko mieszkaniec Nowego Sącza i regionu) mógł z nich skorzystać w dogodnym dla siebie czasie i miejscu. W spotkaniach autorskich z poetami weźmie udział tłumacz migowy.

Święto ulicznych poetów

Akcja happeningowa polegała na przypomnieniu postaci i twórczości znanych poetów. Składała się z trzech części. W ramach pierwszej odsłony członkowie Sądeckiego Klubu Literackiego przygotowali uliczny spektakl słowno-muzyczny, zachęcając do poetyckiej zabawy przechodniów i mieszkańców ul. Broniewskiego. Zadawali pytania dotyczące patrona ulicy i rozdawali zakładki do książek informujące o życiu i twórczości Władysława Broniewskiego oraz założeniach akcji. Kolejna prezentacja miała miejsce przy ul. Tuwima i temu poecie była poświęcona. Ostatnia odsłona z kolei dotyczyła Jana Kochanowskiego.

Poetycki autobus

Biblioteka w Święto Niepodległości przygotowała dla mieszkańców poetycko-muzyczny happening w nowosądeckich środkach transportu publicznego. Linia autobusowa nr 7 zamieniła się w czytelnię wiersza, a utwory poetyckie i autorskie poezje członków Sądeckiego Klubu Literackiego czytali uczestnicy warsztatów poetyckich.

Poetyckie debiuty

To strona internetowa, która gromadzi promuje lokalnych poetów i każdego, kto chciałby zadebiutować. W ramach projektu odbyły się też warsztaty poetyckie, które poprowadzili sądeccy poeci. Efekty można przeczytać na stronie debiutypoetyckie.pl.

Zobacz też inne inspiracje związane z poezją!


Źródło zdjęć: mat.pras.