spot_img

Tuszem na papierze – świat oczami mangaków

Biblioteka w Grodzisku Mazowieckim realizuje projekt multimedialny „Tuszem na papierze”. Ma on zachęcić bibliotekarzy i młodzież do świata japońskiego komiksu.

Projekt składa się z dwóch modułów. Pierwszy to cykl dwunastu artykułów „Mangacy z naszego regału”, które przedstawią postacie twórców japońskiego komiksu. Teksty można przeczytać na stronie internetowej biblioteki.

– Chcemy przybliżyć najbardziej wartościowe pozycje na polskim rynku i ich twórców. Opiszemy postacie, których twórczość odegrała niebagatelną rolę w rozwoju komiksu w Japonii i popularyzacji tego medium na świecie i w Polsce, oraz na popkulturę zachodniego świata. Co należy zaznaczyć, prace wszystkich tych autorów są dostępne w języku polskim i mogą wchodzić w skład księgozbioru bibliotek – zachęca biblioteka.


Drugi moduł „Historie mangą pisane” obejmuje cykl szkoleń i spotkań on-line o wybranych zagadnieniach z tematyki mangowej. Od historii mangi, wpływu sztuki europejskiej na japoński komiks, studio Ghibli czy ekranizacje mangi. Wydarzenia potrwają do grudnia 2021 roku. Ich transmisje będzie można oglądać online na kanałach internetowych biblioteki, a w późniejszym okresie zostaną udostępnione na kanale YouTube.

– Rynek mangowy jest jeszcze stosunkowo świeży, a przez to nieznany dla wielu bibliotekarzy. Za to obrosły w „czarną legendę”. Jak widzimy to choćby po zainteresowaniu jakim cieszy się w naszej grodziskiej bibliotece dział z komiksem japońskim, jest to świetna okazja do przyciągnięcia młodych czytelników do bibliotek – mówi Anna Wojciul z filii nr 3 w Izdebnie Kościelnym Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki.


Źródło zdjęć: BPG Grodzisk Mazowiecki