spot_img

Warszawskie Targi Książki – podsumowanie i zapowiedź

Warszawskie Targi Książki, po raz pierwszy w historii wydarzenia, odbyły się w plenerze – na Placu Defilad, przed Pałacem Kultury i Nauki. To pierwsze targi międzynarodowe, które odbywały się w Europie po półtorarocznej przerwie. Zmiana, którą wymusiła pandemia, została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez uczestników. Dopisała zarówno pogoda, jak i czytelnicy, którzy licznie przybyli, by uczestniczyć w święcie książki. Organizatorzy – spółka Targi Książki i Fundacja Historia i Kultura – szacują frekwencję na kilkadziesiąt tysięcy osób. Wstęp na Warszawskie Targi Książki był bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.


Łącznie swoją ofertę zaprezentowało blisko 200 wystawców i podwystawców. W sumie Targom towarzyszyło ponad 500 wydarzeń – spotkań na scenach i stoiskach wydawców oraz podczas towarzyszących WTK festiwali: Komiksowa Warszawa Kryminalna Warszawa i Targów ACADEMIA.

W roli Gościa Honorowego tegorocznych Warszawskich Targów Książki wystąpiły Czechy. Z ofertę wydawniczą można było zapoznać się w pawilonie, który zajmował powierzchnię 300 mkw. W ramach programu czeskiego odbyło się niemal 50 wydarzeń na WTK i poza terenem targów.

Rozdano też kilka nagród, w tym rozstrzygnięto Konkurs PTWK na Najpiękniejsze Książki Roku, konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową Academia, nagrody „Nowa Fantastyka”. Tegoroczne targi obfitowały również w wydarzenia branżowe i dyskusje m.in. o rynkach książki i czytelnictwie w Czechach i w Polsce, o problemach polskiego rynku wydawniczego i kulturotwórczej roli księgarń.

Targi w 2022 roku

– Coraz pewniejsze jest natomiast to, że nie powrócimy w najbliższych latach na Stadion Narodowy. Odbyłem w ciągu czterech dni targowych szereg rozmów, z których wynika pragnienie, abyśmy w dalszym ciągu organizowali targi na terenie wokół Pałacu Kultury i Nauki, bo to jest fantastyczne miejsce na aranżację tej imprezy. Wobec tego coraz bardziej skłaniamy się ku rozwiązaniu, że w przyszłym roku zorganizujemy Warszawskie Targi Książki na jednym poziomie PKiN, a także na zewnątrz. Wydarzenie odbyłoby się po koniec maja, w tradycyjnym terminie targów – przekazał Jacek Oryl, dyrektor Warszawskich Targów Książki.


Źródło zdjęć: mat.pras.