Konstytucyjnym elementem każdego uniwersytetu jest biblioteka

W serwisie Nauka w Polsce ukazał się wywiad z pedagogiem i badaczem prof. Aleksandrem Nalaskowskim z UMK w Toruniu. Rozmowa dotyczy studentów, którzy przez 1,5 roku przebywali na zdalnej edukacji. Pojawia się też wątek poszukiwania wiedzy i kultu biblioteki.

Szkolenie w bibliotece, ta szczególna inicjacja akademicka, jest obowiązkowe na pierwszym roku studiów, ale jeżeli semestr nie zaczął się stacjonarnie, to i nowi studenci nie przekroczyli drzwi biblioteki. A przecież cały księgozbiór nie jest zdigitalizowany. Jest także coś takiego jak kult biblioteki. Konstytucyjnym elementem każdego uniwersytetu jest Biblioteka Główna. Jak można studiować nie wiedząc, gdzie jest biblioteka, jak wygląda, jaka jest w niej atmosfera, jak się wypożycza książki? To dla mnie niepojęte. Ale są kolejne pytania. Czy zechce pan leczyć swoje dziecko u lekarza, który jest tak wykształcony?

Więcej: naukawpolsce.pl

Źródło zdjęć: freepik.com