spot_img

Droga zakładka do książki. 1600 zł znalazły bibliotekarki z Kalisza

Bibliotekarki z filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, mieszczącej się przy ulicy Złotej, znalazły 13 września pieniądze w książce. To była droga zakładka!

Szesnaście stuzłotowych banknotów ukryte było w książce Przeznaczeni Katarzyny Grocholi. Pieniądze zostały odkryte przypadkiem w trakcie porannego porządkowania książek na półkach. Warto dodać, że w filii czytelnicy samodzielnie wybierają literaturę poprzez wolny dostęp do półek, a zgromadzono tu blisko 23 tysiące woluminów.


– Przyzwyczailiśmy się już do sytuacji, w której książki „leżakują” na kwarantannie, zanim trafią na półkę lub do kolejnego czytelnika. Zdarza się także, że oddający zapominają o pozostawionych w książkach ważnych i mniej ważnych przedmiotach. W normalnych warunkach książki (w większości) sprawdzane były na bieżąco i zakładki, karty pocztowe, zdjęcia rodzinne, recepty czy rachunki bankowe były oddawane tuż po oddaniu książki. Jednak, jak pokazywała wystawa z filii nr 4 „Biuro rzeczy znalezionych” z początku roku, artefaktów z minionych lat i tak było sporo. Ale takiego obrotu sprawy w poniedziałek trzynastego się nie spodziewaliśmy! Przed otwarciem filii, kiedy jedna z koleżanek odblokowywała książki oddane w piątek, natknęła się na znalezisko, które wywołało niemałe poruszenie i szybsze bicie serca! Kawa nie była już potrzebna… – mówi Anna Katarzyna Raczko, kierownik filii nr 5. – Oto naszym oczom ukazał się plik nowych banknotów: sto złotych w liczbie szesnastu sztuk. Pieniądze przeliczone na oczach pracowników spakowaliśmy do koperty. Następnie ustaliliśmy, kto oddawał, nomen omen »Przeznaczonych« – dodaje.

Zachowanie godne postawy należy docenić, bowiem cała kwota został zwrócona roztargnionej czytelniczce, która kilka dni temu zwróciła Przeznaczonych. Brawa dla złotych bibliotekarek!

Zadzwoniliśmy do czytelniczki z zapytaniem, czy nie zostawiła czegoś cennego w książce? Odpowiedź od razu była właściwa: mogą to być tylko i wyłącznie pieniądze. Nie upłynęło dużo czasu, gdy w drzwiach pojawiła się poruszona czytelniczka. Podziękowała za znalezienie, powiadomienie i oddanie pieniędzy. Poza miłym słowem ukazała się na stoliku, a jakże: kawa! Niech teraz ona pobudza nam krążenie – relacjonuje Anna Katarzyna Raczko.

Biblioteka na swoim Facebooku poprosiła czytelników o uważne sprawdzenie książek przed ich oddaniem.

Po raz kolejny okazuje się, że biblioteka to najlepsze miejsce zaufania publicznego. Przekonałam się o tym organizując akcję „Zakładka z przeszłości. Historia spomiędzy kart” – wówczas było wiele podobnych historii z drogimi zakładkami. Miło wspominam także sytuację z biblioteki z Ciechanowa, gdzie zakładką w książce była koperta z plikiem pieniędzy! Sprawdźcie, jaką kwotę zawierała ta koperta.

Konkurs dla bibliotek

Organizujesz ciekawy projekt w Roku Lema i świętujesz 100. urodziny najpoczytniejszego na świecie polskiego pisarza? A może masz pomysł na ciekawą inicjatywę? Koniecznie weź udział w akcji „eLEMentarz inspiracji na Rok Lema”! Na zgłoszenia czekam do 15 września.

Wygraj książki dla swojej biblioteki i promocję w Lustrze Biblioteki!


Źródło zdjęć: Anna Katarzyna Raczko