spot_img

Bieg na wieżę z książką

200 metrów i 218 stopni schodów należało biegiem pokonać, by dotrzeć na szczyt wieży dawnego kościoła ewangelickiego na placu Królowej Jadwigi w Żaganiu. Meta znajdowała się na wysokości ok. 67 metrów na platformie widokowej wieży.

Organizatorem akcji jest Miejska Biblioteka Publiczna imienia Papuszy w Żaganiu wraz z Urzędem Miasta Żagań.

Celem akcji, która odbyła się w niedzielę 12 września 2021 roku po raz trzeci, było propagowanie zdrowego stylu życia i czytelnictwa. To także okazja na zwrócenie uwagi na walory turystyczne miasta Żagań oraz promocja lokalnej biblioteki.

„Bieg na Wieżę z Książką” to bieg drużynowy (od 2 do 4 osób). Każda drużyna musi posiadać nazwę związaną z tytułem ulubionej książki i zabrać ten tytuł ze sobą na czas biegu. Organizator biegu skrupulatnie sprawdza czas biegu drużyn. Pomiar jest dokonywany poprzez chip zamontowany na sznurówce obuwia kapitana drużyny.


O 11.30 pierwsza drużyna wystartowała i ruszyła biegiem na wieże trzymając w rękach swoje ulubione książki. Najmłodsza z uczestniczek miała 3 lata i połowę stopni pokonała na rękach taty. Drużyny ruszały w odstępach około 5 minutowych – mówi Magdalena Śliwak, dyrektor MBP. – Kilka drużyn wyróżniało się na tle innych wykonanymi własnoręcznie strojami nawiązującymi do nazwy drużyny, m.in. Zombiaki – w podartych strojach, rozwianych włosach i pomalowanych twarzach, czy Małe Czarownice – w czarnych sukniach, ciemnych makijażach i miotłach, na których wręcz wleciały na samą górę – uzupełnia.

Wygrała drużyna Sióstr Wampirek z czasem 1 min 45 s. Srebrne miejsce zajęli Zombiaki, a trzecie Markulaczki.

Akcji towarzyszy strefa relaksu, gdzie czekają kącik dla dzieci, animacje czytelnicze oraz wygodne leżaki.

– Podczas pikniku można było uzyskać niezbędne informacje na temat roli profilaktyki, jako czynnika chroniącego przed niebezpiecznymi eksperymentami, przeprowadzono szybki quiz wiedzy o zdrowym stylu życia i przeciwdziałania uzależnieniom od środków psychoaktywnych, zostały przygotowane ulotki oraz wystawa literatury z zakresu zdrowego stylu życia i profilaktyki uzależnień – mówi Magdalena Śliwak, dyrektor MBP.

Opłata startowa opiera się na idei bookcrossingu. Zgodnie z regulaminem każda drużyna biegu musi przekazać na rzecz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Papuszy w Żaganiu co najmniej jedną pozycję wydawniczą, tj. książkę wydaną nie wcześniej niż 2 lata temu. Przekazanie książki następuje w chwili odbioru pakietu startowego.


Źródło zdjęć: mat.pras.