spot_img

Izrael. Do biblioteki wejdziesz tylko z zieloną przepustką

Od niedawna w Izraelu z uwagi na wzrost liczby zakażeń koronawirusem wrócono do części poprzednich obostrzeń (dystans społeczny, noszenie maseczek itd.) i wprowadzono jednocześnie nowe ograniczenia, które dotyczą również korzystania przez obywateli z bibliotek. Podawana jest również trzecia dawka szczepionki.

Jednym z nowych ograniczeń jest wprowadzenie Green Pass, czyli zielonej przepustki. Uprawnia ona wszystkie osoby zaszczepione i wyleczone na koronawirusa, a także osoby z negatywnym wynikiem testu, do korzystania z instytucji kultury.


Doprecyzowując tak zwane „zielone strefy” to miejsca, do których można dostać się jednie po okazaniu ważnego certyfikatu szczepienia lub po uzyskaniu negatywnego testu na koronawirusa (wykonanym co najmniej 24 godziny przed planowanym wejściem). Do takich stref należą m.in.: restauracje, hotele, baseny, kina, uczelnie oraz instytucje kultury takie jak muzea czy biblioteki.

Biblioteka Narodowa Izreala zgodnie z decyzją podjętą przez rząd, od 15 sierpnia 2021 roku działa zgodnie z wymogami zielonej przepustki. Koniecznością dla osób chcących skorzystać z biblioteki jest również obowiązek zasłonięcia ust i nosa maseczką we wszystkich częściach budynku, w tym w czytelniach.

Zielona przepustka obowiązuje wszystkie osoby w wielu od 3 lat. Ma funkcjonować do końca 2021 roku. Więcej o zielonej przepustce można przeczytać na stronie corona.health.gov.il.

#koronawirus

Bieżące informacje dotyczące funkcjonowania bibliotek w Polsce w czasie epidemii znajdziesz w serwisie #koronawirus – informacje dla bibliotek.

Rekomendacje, akty prawne, inspiracje i materiały do pobrania w jednym miejscu.

Źródło zdjęć: Wikimedia Commons, CC BY 3.0