Biblioteki wykorzystują wakacje i luzowanie obostrzeń epidemicznych do organizacji kiermaszy książek. To szansa na zdobycie dodatkowych funduszy na zakup nowości wydawniczych i danie drugiego życia książkom wycofanym z księgozbioru.
Pamiętaj, jeżeli organizujesz podobne działanie koniecznie trzeba przestrzegać obowiązujących przepisów epidemicznych. Kiermasz można zorganizować także w formule online – poniżej przykłady z bibliotek.
Kiermasz Książek Wyczytanych
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zorganizowała Kiermasz Książek Wyczytanych. Czytelnicy mogli wybierać interesujące tytuły spośród trzech tysięcy pozycji, przekazanych z biblioteki. Ceny książek zaczynały się już od symbolicznej złotówki. W ofercie Kiermaszu znalazły się książki z zakresu literatury popularnonaukowej, literatury kryminalnej i sensacyjnej, literatury obyczajowej i romantycznej, beletrystyki, książek dla młodzieży, a także podręczników, encyklopedii, słowników.
Kiermasz odbył się na parkingu przez budynkiem biblioteki.
Wakacyjny kiermasz książek
Od 7 lipca Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 14-16 będzie organizować Wakacyjny kiermasz książek. Wszystkie publikacje będą sprzedawane po 5 złotych. Kiermasz powrócił na stałe i nie jest wymagane wcześniejsze umawianie się.
– Kiermasz dostępny jest dla Państwa w godzinach otwarcia biblioteki. Prosimy o zakładanie maseczki, dezynfekcję rąk i zachowanie odległości. Płatność za książki w rejestracji na parterze. Codziennie dokładamy coś nowego! – tak zaprasza od 22 lipca Miejska Biblioteka Publiczna w Bolesławcu. Książki do walizki, do pociągu czy na plażę są sprzedawane za 2 złote.
Kiermasz książek przeczytanych
Tradycję kiermaszu książek przeczytanych kontynuuje też Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Bełchtowie. Wśród wystawionych na sprzedaż książek pod koniec lipca nie zabraknie propozycji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci oraz książek popularnonaukowych.
Kiermasz książek online
Na kiermasz książek online zdecydowała się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu. Czytelnik może dokonać wyboru książki, która wzbudzi jego zainteresowanie na stronie internetowej biblioteki. Publikacje na sprzedaż zaprezentowane są na liście, której towarzyszą zdjęcia zbiorowe i cena. Osoby zainteresowane mogą zarezerwować wybrane pozycje e-mailowo lub telefonicznie. Po skompletowaniu paczki pracownik biblioteki skontaktuje się z kupującym w celu odbioru zamówienia.
Wakacyjny kiermasz książek wycofanych z księgozbioru
W dniach 12–13 sierpnia Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie planuje wakacyjny kiermasz książek wycofanych z księgozbioru. Jak zapowiada: kiermasz odbywać się będzie przed budynkiem biblioteki z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Wśród książek przeznaczonych na kiermasz każdy znajdzie coś dla siebie. W ofercie znajdują się pozycje popularnonaukowe, beletrystyka oraz książki dla dzieci. Książki sprzedawane będą za symboliczną złotówkę.
W ubiegłym roku biblioteka z powodu pandemii zorganizowała kiermasz online.
Kiermaszowy hol
– Od 1 czerwca do 31 sierpnia na kiermaszowych regałach znajdziecie mnóstwo świetnych powieści w sam raz na urlop, inspirujące przepisy kulinarne, propozycje spędzania wolnego czasu i rozwijania swoich zainteresowań, książki historyczne, związane z podróżowaniem, zdrowiem, religią oraz dotyczące Śląska Cieszyńskiego. W miejsce sprzedanych pozycji będą pojawiać się nowe, więc warto zaglądać do nas przez całe lato – zaprasza Biblioteka Miejska w Cieszynie. Książki można znaleźć w holu biblioteki. To kontynuacja wcześniejszego projektu –kiermaszowego straganu przed biblioteką.