spot_img

NORWIDbus na ulicach Świdnicy – pomysł na akcję czytelniczą

W Świdnicy promują czytelnictwo na kółkach. NORWIDbus to również akcja dedykowana twórczości Cypriana Kamila Norwida.

– To swego rodzaju bookcrossingowa biblioteka na kółkach, z której jesteśmy bardzo dumni. Autobus cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców naszego miasta – mówią zgodnie Katarzyna Poznańska i Marta Wojciechowska, bibliotekarki ze Świdnicy.

NORWIDbus wyruszył w trasę 12 maja. To wspólna inicjatywa Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Jego celem jest nie tylko promocja czytelnictwa, ale i włączenie się w obchody Roku Norwidowskiego, który od 1967 roku jest patronem biblioteki.

– Autobus, oprócz atrakcyjnej wizualizacji poświęconej rocznicy urodzin i pokazującej jeden z piękniejszych cytatów Norwida, w środku ma zamontowany regał, który jest wypełniony książkami. Książkami dla pasażerów, które można czytać w trakcie jazdy, które można zabrać do domu, a nawet na zasadzie dzielenia się książką można przynieść z domu i zostawić dla drugiej osoby. Są tutaj książki dla najmłodszych i literatura dla starszych. To tzw. mobilna biblioteka na kółkach. Oprócz tego na monitorze, który znajduje się w autobusie i na monitorach w większości autobusów jeżdżących po Świdnicy będzie wyświetlana prezentacja twórczości Cypriana Kamila Norwida – ciekawostki z życia, cytaty, grafiki, bo trzeba wiedzieć, że Norwid był autorem niesamowitych grafik. Te niebawem znajdą się na przygotowywanej wystawie – dodaje Ewa Cuban, dyrektorka biblioteki.

Źródło zdjęć: MBP Świdnica