spot_img

Książka w skrytce – nowa, stała usługa w Gminie Kuźnica

W małe 4-tysięcznej gminie Kuźnica w województwie podlaskim, biblioteka publiczna uruchomiła nową usługę „Książka w skrytce”.

Wraz z Nowym Rokiem Biblioteka Publiczna Gminy Kuźnica uruchomiła dla swoich czytelników wspomnianą „Książkę w skrytce”. Realizacja usługi zakłada zapewnienie bezkontaktowego dostępu do książek w czasie ograniczenia działalności biblioteki w związku z sytuacją epidemiczną. Usługa jest dostępna w i poza godzinami pracy biblioteki. Zamówione, do jednej z dwunastu skrytek, książki czekają na odbiór przez czytelnika całą dobę. Celem usługi jest również likwidacja barier architektonicznych – teraz czytelnicy, którzy mają problemy z dostaniem się na piętro biblioteki, mogą wypożyczyć książki przy drzwiach wejściowych do budynku.

– Pomysł powstania w naszej bibliotece nowej usługi zrodził się w mojej głowie na początku listopada 2020 roku – mówi Katarzyna Fiedorowicz, dyrektor biblioteki. – Obserwując działania mające na celu umożliwienie czytelnikom bezkontaktowego wypożyczania, proponowane przez innych bibliotekarzy, zainspirowały mnie do stworzenia takiej propozycji w naszej bibliotece. Koszt książkomatu zdecydowanie przewyższał nasze fundusze, więc pod koniec grudnia 2020 roku pojawiła się u nas „Książka w skrytce”.

„Książka w skrytce” w skrócie

Na stronie internetowej biblioteki opisane są dokładnie szczegóły usługi. Wszystko zaczyna się od zamówiena przez czytelnika zbiorów poprzez formularz kontaktowy. Następnie bibliotekarz informuje czytelnika mailowo lub telefonicznie o zrealizowaniu zamówienia i uzgadnia z nim termin odbioru – jednocześnie przekazując numer skrytki i jednorazowy kod dostępu.

Oczywiście podczas wypożyczenia można dokonać również zwrotu książek.

Zobacz też inne formy wypożyczeń bezkontaktowych i sposoby na tanie książkomaty!

Źródło zdjęć: mat.pras.