6 listów Adama Mickiewicza do Alfreda de Vigny w Bibliotece Narodowej

26 listopada przypada 165. rocznica śmierci Adama Mickiewicza. Kilka dni temu Biblioteka Narodowa zakupiła na aukcji antykwarycznej sześć listów poety do Alfreda de Vigny. Zakup był możliwy dzięki szczodrej darowiźnie Krystyny Piórkowskiej z Nowego Jorku, po raz kolejny wspaniałomyślnie wspierającej działania Narodowej Książnicy.

Do zbiorów Biblioteki Narodowej trafiły rękopisy o istotnym znaczeniu zarówno dla literatury polskiej, jak i francuskiej. Alfred de Vigny (1797-1863) był prominentnym poetą, powieściopisarzem i dramaturgiem epoki romantyzmu, autorem dramatu Chatterton i powieści historycznej Cinq-Mars. Mickiewicz zetknął się z nim po raz pierwszy w 1835 roku, za pośrednictwem rzeźbiarza Davida d’Angers. Nabyte listy pochodzą z roku 1837 (15 i 31 marca, 2 kwietnia, 1 czerwca, 1 i 30 lipca). Były własnością spadkobierców de Vigny’ego, dziennikarza Jeana Sangnier i jego siostry Madeleine, a następnie trafiły na rynek aukcyjny.

Szczegółowe informacje oraz zdjęcia listów zostały zamieszczone na stronie internetowej Biblioteki Narodowej.

Źródło zdjęć: bn.org.pl