spot_img

Zinoteka – świetny projekt legionowskiej Poczytalni

Biblioteka w Legionowie wraca do sprawdzonych sposobów na twórcze i angażujące wspieranie czytelnictwa. Mowa o Zinach – niezależnych wydawnictwach, których autorami stała się lokalna społeczność.

Wytwory wyobraźni przelane na papier

Na czas projektu w bibliotece powstało specjalne miejsce – Zinoteka. Główną częścią projektu były spotkania pod wspólną nazwą „Otwarty Warsztat Zinowski”. Tematy spotkań dotyczyły szerokiej tematyki od science fiction i komiksów, przez fantasy i historię średniowieczną, po szkolną karykaturę i relację z podróży. Warsztat był miejscem otwartym dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności i zdolności.

Spotkania odbywały się przez kilka tygodni w bibliotece oraz w sieci – na stronie internetowej biblioteki, jej kanale Youtube oraz profilu Facebook. Niezależnie od spotkań w bibliotece, w sieci będą publikowane krótkie filmy, przybliżające tworzenie zinów oraz pokazujące w praktyce jak można wykonać ziny w domu.

https://www.facebook.com/bibliotekalegionowo/posts/2735760826668611

Własne ziny

– W Zinotece czytelnicy mieliby okazję włączyć się do obiegu kultury, stworzyć własne publikacje i podzielić się z innymi swoimi zainteresowaniami. Biblioteka zapewniła materiały, miejsce i opiekę animatora. Uczestnicy przetwarzali stare druki, gazety, książki i magazyny, co świetnie wpisuje się w proekologiczną ideę recyklingu i zachowania zasobów. Spotkania miały zainspirować uczestników do tworzenia w bibliotece klubów fanowskich, czytelniczych i dyskusyjnych – czytam na stronie projektu.

Projekt oprócz celów artystycznych, zakładał również wartość edukacyjną. Ziny, stworzone podczas warsztatów, zostały umieszczone na specjalnej zinopółce i będą dostępne dla czytelników. Do każdego z zinów dołączony będzie spis książek, które związane są z tematyką poruszaną w zinie. Powstanie w ten sposób rodzaj katalogu, który ułatwi orientowanie się w księgozbiorze, a być może skłoni młodzież do tworzenia osobistych tematycznych list i tropów.

W ramach projektu dodatkowo przygotowano: wirtualną wystawę o historii zinów, wystawę stacjonarną w bibliotece, która przybliży temat zinów w kontekście historycznym: od dadaizmu, futuryzmu i surrealizmu, poprzez ziny SF XX wieku, aż po niezależne wydawnictwa drugiego obiegu z czasów PRL-u i wydawnictwa współczesne. Fanów zinów zaproszono do udziału w quizie z konkursem.

https://www.facebook.com/bibliotekalegionowo/posts/2754008364843857

Zinotopia

Ukoronowaniem projektu było święto zinów pod nazwą „Zinotopia”. Bibliotekarze 5 września w Poczytali wspólnie z czytelnikami tworzyli największy zin na świecie inspirowany „Balladyną” Juliusza Słowackiego. Galerię zdjęć można zobaczyć tutaj.

Źródło zdjęć: Biblioteka Legionowo