Za nami gala wręczenia 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. 9 października spotkaliśmy się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu, aby poznać laureatów tegorocznej Nagrody. Lustro Biblioteki jest stałym patronem Nagrody.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji 10 nominowanych (z 97 zgłoszonych), a następnie przewodnicząca jury – prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb odczytała werdykt, a statuetkę Koziołka Matołka oraz okolicznościowe dyplomy wręczyli Janusz Chwierut – prezydent miasta Oświęcim i Leszek Palus – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu.
W ramach Nagrody przyznano dwa wyróżnienia i nagrodę główną. Za sięganie do wewnętrznych, często nieuświadamianych uczuć odbiorcy, malowanie obrazów, które znaczą nie tylko ikonicznie, ale też emocjonalnie, a szczególnie za symboliczne ujęcie obrazu pękniętego serca wyróżnienie otrzymała Roksana Jędrzejewska-Wróble za książkę „Pracownia Aurory” wydaną przez wydawnictwo Bajka.
Za przedstawienie bardzo aktualnego współcześnie tematu, jakim jest stosunek dzieci i dorosłych do zwierząt oraz opisanego w delikatnej formie opowieści z nutką magii wyróżnienie otrzymała Beata Ostrowicka za książkę „Szczygły” wydaną przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia.
Za naukę historii, zyskującą w tej powieści zupełnie inny wymiar, stającą się wciągająca i zaskarbiającą sobie sympatię rzeszy wielbicieli Nagrodę Główną 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego otrzymał Marcin Przewoźniak za książkę „Puk, puk! Zastałem króla?” wydaną przez wydawnictwo Zielona Sowa.
Nagrodzonym bardzo serdecznie gratulujemy, a Państwa zachęcamy do czytania najlepszych polskich publikacji dla dzieci.
Należy również wspomnieć o tegorocznym Święcie Książki Dziecięcej, które poprzedzało galę 27. ONL, a które upłynęło w zupełnie innej konwencji, niż w latach ubiegłych. Z oczywistych powodów, niestety nie spotykaliśmy się twarzą w twarz z pisarzami i twórcami dla dzieci, ale wszystko odbywało się online. Jednak jest jedna rzecz, która cieszy ogromnie. W spotkaniach autorskich z Anną Dziewit-Meller i ilustratorką Joanną Olech wzięło udział ponad 600 uczniów i nauczycieli, nie tylko z Oświęcimia, ale ze szkół podstawowych z całej Polski!
Projekt jest realizowany przy finansowym wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.