Nabór do programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu 2021 – lista dla bibliotek

Dziś Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłosił nabór do programów na rok 2021. Dzięki nim biblioteki mogą ubiegać się o dofinansowania na różne działania. Warto skorzystać z programów takich jak: Promocja czytelnictwa, Literatura oraz Partnerstwo dla książki. Sprawdź, jak możesz otrzymać dofinansowanie! Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2020 roku.

[Aktualizacja 30.11.2020] Do 3 grudnia (czwartek) do godziny 17:00 został przedłużony nabór wniosków do Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w obszarze kultury i dziedzictwa narodowego na 2021 rok. Decyzja o przedłużeniu terminu składania wniosków wynika z bardzo dużego zainteresowania Programami Ministra i związanego z nim obciążenia systemu EBOI. Wydłużenie terminu powinno umożliwić wszystkim zainteresowanym poprawne złożenie aplikacji.

Literatura

Strategicznym celem programu jest podnoszenie poziomu świadomości literackiej i uzupełnienie rynku wydawniczego poprzez dofinansowywanie wartościowych, niekomercyjnych publikacji literatury polskiej i światowej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł mierzących się z zadaniem utrwalenia tożsamości kulturowej i narodowej poprzez odniesienie się do ważnych dla polskiej kultury rocznic, jubileuszy czy wydarzeń historycznych. W programie szczególnie uwzględnia się debiuty pisarskie, czyli pierwsze publikacje w formie książkowej (drukowanej lub w formie e-booka) autorów piszących w języku polskim, oraz twórczość adresowaną do dzieci i młodzieży.

Regulamin programu Literatura

Promocja czytelnictwa

Celem programu jest wspieranie wartościowych form promowania czytelnictwa, zarówno poprzez dofinansowywanie innowacyjnych szeroko zakrojonych programów promujących powszechne praktyki czytelnicze, jak i poprzez wsparcie dla przedsięwzięć promujących najbardziej znaczące zjawiska literatury współczesnej.

Regulamin programu Promocja czytelnictwa

Czasopisma

Celem programu jest wspieranie najbardziej znaczących ogólnopolskich czasopism kulturalnych, zarówno tych o wieloletnim dorobku i ugruntowanej pozycji, jak i tych, które uzyskały status opiniotwórczych w ostatnich latach.

Regulamin programu Czasopisma

Partnerstwo dla książki

Strategiczne cele programu to zarówno poprawa dostępu do książki w jej wszystkich formatach, jak i wzmocnienie kulturotwórczej roli księgarń i bibliotek.

Regulamin programu Partnerstwo dla książki

Edukacja kulturalna

Celem programu jest wspieranie zadań z zakresu edukacji kulturalnej, ważnych dla rozwoju kapitału społecznego.

Regulamin programu Edukacja kulturalna

Kultura ludowa i tradycyjna

Celem programu jest wspieranie zjawisk związanych ze spuścizną kultur tradycyjnych, transformacjami (przekształceniami i przemianami) poszczególnych elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania.

Regulamin programu Kultura ludowa i tradycyjna

Infrastruktura kultury

Celem programu jest zatem stworzenie optymalnych warunków dla prowadzenia działalności kulturalnej, poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury instytucji kultury, a także innych podmiotów działających w tym obszarze.

Regulamin programu Infrastruktura kultury

Kultura Dostępna

Celem programu jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.

Regulamin programu Kultura Dostępna

Kultura cyfrowa

Celem programu jest udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych, uwzględniające opracowanie i digitalizację zasobów dziedzictwa kulturowego.

Regulamin programu Kultura cyfrowa

W naborze na 2021 rok wprowadzono:

• ograniczenie wymagań odnośnie wkładu własnego wnioskodawców,
  • utrzymanie większej elastyczności w określaniu kosztów kwalifikowanych,
  • rozszerzenie części programów o możliwość realizacji działań i samodzielnych zadań on-line,
  • możliwość wprowadzenia przez Ministra uproszczonych procedur dotyczących realizacji zadań jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie to uzasadniać.

Lista programów i szczegóły naborów

Źródło zdjeć: freepik.com – jcomp