spot_img

Sposób na bezkontaktowy zwrot książek

Gminna Biblioteka Publiczna w Kobiałkach (woj. lubelskie) otworzyła się ponownie 7 maja 2020 roku. Obsługa czytelników odbywa się na nowych zasadach. Jak dokonywane są wypożyczenia i zwroty?

Ciekawy sposób na zwrot książek bez kontaktu bibliotekarza wdrożyła Gminna Biblioteka Publiczna w Kobiałkach. Przy ladzie bibliotecznej za przesłoną ochronną ustawiła czytnik kodów kreskowych. Czytelnik, który chce zwrócić książkę sam skanuje kod, po czym w systemie bibliotecznym odnotowywany jest zwrot. Następnie odkłada książki do pudła na korytarzu. Na koniec dnia pudła trafiają do kwarantanny. Umieszczane są one w specjalnym pomieszczeniu w drugiej części biblioteki. Składowane na regałach w pomieszczeniu często wietrzonym i dezynfekowanym. Szczegóły w filmie instruktażowym.

Nam miejscu nie ma możliwości skorzystania z wolnego dostępu do księgozbioru. Jeżeli użytkownik chce wypożyczyć nowy tytuł przy tej samej wizycie, dobrą radą przy wyborze służy bibliotekarz, który również poda książkę. Zamówienia odbywają się za pośrednictwem katalogu on-line, można je też składać drogą e-mailową lub telefoniczną. Mile widziana również lista tytułów, którą okazać można przy wizycie w bibliotece.

Zasady wypożyczenia, zwrotów oraz odbioru materiałów bibliotecznych dla użytkowników są dostępne na stronie internetowej biblioteki.

Zobacz też Nowa rzeczywistość bibliotek – przykłady wznowienia działalności

Źródło zdjęć: GBP w Kobiałkach