spot_img

Siemianowicka biblioteka zdalnie, czyli kilka pomysłów na to, jak działać w mediach społecznościowych

Brak czytelników i użytkowników biblioteki to nietypowy czas dla każdej biblioteki. W Siemianowickiej książnicy, podobnie jak w wielu innych placówkach siły zostały skierowane do prac administracyjnych typu skontrum, porządkowanie księgozbioru itp. To także doskonały czas na poszukiwanie środków pozabudżetowych, co sukcesywnie czynimy.  Chcemy jednak pokazać naszym czytelnikom, że jesteśmy dla nich i z nimi, prowadząc szereg ciekawych działań na kanałach społecznościowych.

Z kulturą w social mediach

Każdego dnia publikujemy rożnego rodzaju  ciekawostki, propozycje alternatywnego spędzania czasu z kulturą i oczywiście z książką w roli głównej. Wiemy, że kontakt jest najważniejszy, stąd wciągamy w interakcje naszych czytelników, organizując różnego rodzaju wyzwania, akcje m.in.: na najciekawszy sleeveface czyli ubierz się w książkę czy poznaj swojego bibliotekarza.

W przypadku drugiej propozycji najczęściej to pracownicy bezpośrednio obsługujący czytelników są znani naszym czytelnikom… ale biblioteka, to cała gama innych osób, których nie zawsze widać, a dzięki którym cała instytucja jak żywy organizm doskonale funkcjonuje. Wszystko po to, żeby nowości  książkowe jak najszybciej trafiły na półki, najmłodsi mogli uczestniczyć w ciekawych warsztatach , żeby nasi czytelnicy mogli spotkać się z ulubionym autorem, zobaczyć ciekawą wystawę, wziąć udział w wykładzie  czy nawet zadbać  o swoją formę fizyczną ćwicząc pilates. Ciekawostką może okazać się, że ulubiona bibliotekarka uwielbia punkowe koncerty.

Inne społecznościowe propozycje

Te i wiele innych ciekawostek zdradzimy o sobie też w innych cyklach:

  • pokaż nam swoją biblioteczkę – zabawa dla czytelników by publikowali swoje biblioteczki
  • rysowanki dla dzieci – krótkie filmiki-tutoriale o tym, jak w najprostszy sposób rysować
  • jaka to bajka – krótkie filmiki  z czytanymi przez nasze bibliotekarki, dyrektor i dyrektora siemianowickeigo muzeum, bajkami i legendami. Nie zabrakło tutaj ciekawych charakteryzacji.
  • film kontra książka, czyli literackie dzieła przeniesione na ekran; przedstawiamy tu zarówno literaturę obcą jak i polską,  a także lektury szkolne
  • stacjonarne warsztaty dla ośmioklasistów przenieśliśmy do sieci.

Ponadto korzystając z tego, że mamy nieco więcej czasu, ogłosiliśmy konkurs na nowe logo biblioteki, proponujemy naszym czytelnikom także dostęp do książek online. To tylko część działań… zdradzimy tylko, że na nadchodzący Tydzień Bibliotek, Dzień Dziecka i wakacje szykujemy nie lada atrakcje! Zapraszamy do śledzenia naszych kanałów.

Pokaż swoją inicjatywę!

Czekam na Wasze propozycje, inicjatywy oraz pomysły radzenia sobie w dobie koronawirusa. Najciekawsze z nich będą publikowane na bieżąco na stronie Lustra Biblioteki oraz promowane w mediach społecznościowych, Forum Bibliotekarzy oraz w nowym serwisie. Zgłoszenia wysyłajcie na adres: redakcja@lustrobiblioteki.pl

Źródło zdjęć: MBP w Siemianowicach Śląskich