spot_img

7 przykładów działań bibliotekarzy w dobie koronawirusa

– Otwarcie się na nowe formy prezentacji i komunikacji, nowe środki przekazu, nowe technologie, zwłaszcza internet i media elektroniczne – może dać okazję nie tylko do podtrzymania kontaktu z dotychczasowymi odbiorcami, ale także do pozyskania nowej publiczności – pisze w swoim liście prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Sprawdzamy, jak to się robi w bibliotekach! Oto kilka przykładów na działania w czasie ograniczenia działalności bibliotek.

Bibliotekarze szyją maseczki dla szpitali

Cyberiada, filia Biblioteki Elbląskiej, oprócz prac bibliotecznych, od 18 marca szyje maseczki dla elbląskiej służby zdrowia. Godne podziwu! Niestety po jednym dniu skończyły się materiały do szycia. Potrzebne są: flizelina, cienka bawełna, guma. Na apel odezwali się mieszkańcy, którzy przekazują dary, a nawet zamawiają je w serwisach aukcyjnych.

https://www.facebook.com/Cyberiada7/photos/a.1686392541581008/2531861913700729/?type=3&theater

Porządki, porządki, porządki

Bibliotekarze z filii nr 28 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach nadrabiają zaległości oraz robią porządki.

Porządki, porządki, porządki…
Inni robią grządki, a my dalej porządki!
A to wszystko z tęsknoty za Wami, Drodzy Czytelnicy!

https://www.facebook.com/MBPKatowice/posts/10159582073538677

W tyle nie pozostaje zespół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku, który szykuje miejsce na więcej książek!

https://www.facebook.com/biblioteka.turek/posts/2827547920635182

Zapiski z czasu dobrowolnej izolacji

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie został ogłoszony nietuzinkowy konkurs „Zapiski z czasu dobrowolnej izolacji”. Polega on na podzieleniu się swoimi spostrzeżeniami, odczuciami, wrażeniami, obawami i nadziejami o sytuacji pozostania w domu. Prace przyjmowane są w dowolnej formie literackiej do końca kwietnia. Najciekawsze mają zostać opublikowane w książce pt. „Korona którejśmy nie chcieli”.

– Stwórzmy wspólnie swoistego rodzaju relację/pamiętnik, która kiedyś może stać się wspaniałym dokumentem opowiadającym o tym, jak reagowaliśmy na informacje docierające do nas zewsząd i różnymi kanałami – zachęcają pracownicy biblioteki. – Jak wiemy, papier (pole tekstowe) jest cierpliwy, a pisanie często pomaga rozładować stres i odprężyć się, wyrzucić z siebie to, co w nas siedzi i nie pozwala odzyskać spokoju. Zajmijmy zatem ręce i myśli, nie dajmy się panice i nudzie, a twórzmy!

https://www.facebook.com/mbp.konin/photos/a.413272878791677/2757239614394980/?type=3&theater

Powieść w odcinkach

Z odrobiną humoru do obecnych czasów podeszła Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie. Na fanpage biblioteki publikowane są kolejne części powieści o tytule „Kobieta w czasie kwarantanny”.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1528265267332400&id=420422851449986&__tn__=K-R

Biblioteka czyta dzieciom

O godz. 19 mali i więksi czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej czekają na bajkę. W ramach cyklu „Biblioteka czyta dzieciom” nagrywane są filmy, a w scenariuszu lektura znanych książek. W ramach innego cyklu wideo „Bibliotekarze polecają” godne uwagi książki. Do tej pory udostępniono po trzy odcinki z każdego cyklu.

https://www.facebook.com/mbpdg/videos/522946108361552/

Kreatywnie na Kwadracie

Biblioteka Sopocka działa prężnie na Facebooku. Poza premierą spektaklu „Teatrzyku Pacynka” oraz codziennym czytaniem literatury dziecięcej we wtorki i piątki o godz. 9, bibliotekarze zapraszają na cykl „Kreatywnie na Kwadracie”. To pomysły na wspólne spędzenie czasu z pociechami w domu prezentowane w formie filmików.

Wiersz do czytelników

Pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin na umilenie trudnego okresu przygotowali wiersz dla czytelników.

Zobacz także

6 POMYSŁÓW NA ZORGANIZOWANIE PRACY ZDALNEJ DLA BIBLIOTEKARZY