Wcale źle nie przeczytałeś tytułu. Dziś będzie o promocji marihuany przez bibliotekarzy, ćwiczeniach umysłowych i fizycznych. Zobaczcie, co jeszcze Nowy Rok przyniósł w bibliotekach na świecie w ramach nowego cyklu „Biblioteka do kwadratu” – bibliotecznego przeglądu Instagrama Lustra Biblioteki!
Energia = motywacja + ciężka praca do kwadratu – tak można za pomocą równania przedstawić pracę bibliotekarza. W cyklu „Biblioteka do kwadratu” będzie:
- inspirująco (mnóstwo projektów, ciekawostek i podpowiedzi) i zadziwiająco (niektóre pomysły bibliotekarzy to istny kosmos),
- śmiesznie (nasza praca z humorem i od kuchni) i poważnie (czasem aż za bardzo),
- dobrze (dobre praktyki, ciekawe projekty) i źle (jak uczyć się na błędach innych i czego nie robić).
Biblioteka do kwadratu – 8 powodów, dla których warto tu zaglądać
- dowiesz się, jak promować czytelnictwo i biblioteki
- sprawdzisz, jakie działania podejmują biblioteki by zyskać nowych czytelników
- podejrzysz życie bibliotekarzy z całego świata i kulisy ich pracy
- przeczytasz o ciekawostkach na temat bibliotek i nie tylko
- poznasz ciekawe profile bibliotek z całego świata
- zainspirujesz się małymi i dużymi projektami
- pooglądasz dobre zdjęcia i pomysły na ciekawe kompozycje
- podpatrzysz dobre praktyki.
Przy okazji zobaczcie, jak Lustro Biblioteki odbija się w „tafli” waszych telefonów na Instagramie. Twoja biblioteka też może trafić do przeglądu – oznacz @LustroBiblioteki lub też wyślij e-maila na adres redakcja@lustrobiblioteki.pl
Nowy Rok w bibliotece, nie w siłowni!
W służbie rodzinom
Poznajcie Bao pochodzącą z Chin, która przez 20 lat pracowała w The Morgantown Public Library. Na emeryturze zajmie się podróżowaniem wraz z chórem West Virginia Community Choir. Zapytana o to, za czym będzie najbardziej tęsknić, odpowiedziała, że za ludźmi, gdyż w swojej długoletniej pracy mogła poznać wiele rodzin.
Sowa Wayatt
Nie od dziś wiadomo, że sowa to symbol mądrości i bibliotek. Czy to powód dla którego sowa Wayatt pojawiła się między regałami w East Greenbush Library? Nie. To przedsięwzięcie realizowane we współpracy z Wildlife Institute of Eastern NY, które zajmuje się prowadzeniem programów o ekologii poprzez zapoznanie z najbardziej egzotycznymi gatunkami zwierząt, w tym ptaków drapieżnych. Wayatt to puchacz zwyczajny, który m.in. w Polsce jest pod ochroną gatunkową.
Bibliotekarze i marihuana
Czarne krążki i parodia Bruna Marsa
Vinyl Destination to miejsce dla fanów czarnych krążków. Znajdujące się w San Francisco Library w specjalnie wydzielonej przestrzeni Audiovisual Center, tym razem promuje album „24K Magic” Bruna Marsa. Muzyczna kolekcja biblioteki obejmuje różne gatunki i nośniki. Odbywają się tutaj również specjalne spotkania z producentami muzycznymi i nie tylko.
– Biblioteka to więcej niż zbiory – mówi Michael Lambert, Deputy City Librarian (reprezentant biblioteki w radzie miejskiej). – Tworzymy doświadczenia. Po powrocie do łask płyt winylowych przywracamy pokoleniom, także tym nowym, magię starych sklepów muzycznych i odkrycia ulubionych albumów – dodaje.
Czy wiecie, że…
… jeden z przebojów Bruna Marsa zaistniał w wersji bibliotekarskiej? Zobaczcie wykonanie bibliotekarzy z Orange Public Library do samego końca.
W następnym przeglądzie zdradzę, co dzieje się w pewnej bibliotece nocą, kim jest Kołdrian, co znalazł australijski bibliotekarz oraz zaprezentuję dwa projekty #storytime.
Z bibliotekarskim pozdrowieniem gorąco zapraszam po nowe inspiracje!
Barbara Maria Morawiec