Pracownicy z Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej KUL dokonali ciekawego odkrycia. W swoich zbiorach odnaleźli powojenną księgę wpisów. Wśród czytelników niemal 75 lat temu znalazł się między innymi poeta Jan Sztaudynger.
– Kiedy w zeszłym roku, w stulecie istnienia BU KUL, przygotowywaliśmy wystawę i konferencję o początkach naszej Biblioteki, bezskutecznie poszukiwaliśmy pierwszych ksiąg wpisów. I oto JEST! Pierwsza powojenna „Książka obecności czytelników – 9.XI.1944 – 10.I.1946 r.”! Znaleziona przez przypadek wśród nieopracowanych jeszcze dokumentów… Niespodzianka, jaką bardzo lubimy – mówią dumni bibliotekarze z Oddziału Zbiorów Specjalnych.
W Książka obecności czytelników zaznaczono ważne daty, w tym zakończenia wojny i Wniebowstąpienia Pańskiego. Można też w niej sprawdzić, co wypożyczali ówcześni czytelnicy – od studentów i wykładowców, aż po pisarzy. To również źródło wielu interesujących autografów. Jednym z tych wyróżniających się jest Jan Sztaudynger, który 12 stycznia 1945 korzystał z katalogów.
Wśród czytelników studentów są: późniejsza poetka Anna Kamieńska, teatrolog Tadeusz Kowzan, Jadwiga Rudnicka. Wpisali się też ówcześni profesorowie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: Juliusz Kleiner, Jan Parandowski, Aleksander Kossowski, Leon Halban, Mieczysław Popławski, Zdzisław Papierkowski, a ze znanych postaci literatury – Jan Sztaudynger przebywający od 1944 r. w Lublinie.
Zaintrygowani numerem 2 w księdze bibliotekarze aktualnie poszukują innej dokumentacji z tego okresu. Może odnajdą część pierwszą bądź – zgodnie z sugestią jednego z użytkowników – pod numerem pierwszym może kryć się księga wpisów pracowników.