spot_img

Narodowe Czytanie 2019 z nowelami polskimi

Dziś w Polsce czytano w ponad 3 tys. miejsc oraz w prawie 200 lokalizacjach w 31 krajach. Wszystkich zjednoczyły nowele polskie – osiem dzieł klasyki literatury obrazujących sto lat dziejów Polski. W Warszawie, w scenerii Ogrodu Saskiego, Narodowe Czytanie zainaugurowała i zakończyła Para Prezydencka.

Narodowe Czytanie

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie sprawiło, że czytelnicy bibliotek, uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury, strażacy, lekarze i inni spotkali się przy wspólnej lekturze. Kanon lektur obejmował w tym roku tytuły takie jak: Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruna Schulza, Orkę Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego. Nowele polskie zostały wybrane spośród stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Jak zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda, Pierwsza Dama, nowele zawsze były utworami na wskroś polskimi i są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury. Dodała, że po raz pierwszy w ramach tej edycji akcji czytane są utwory napisane przez kobiety, wybitne polskie pisarki – Elizę Orzeszkową i Marię Konopnicką. Na liście nowel znalazły się również odpowiednio Dym oraz Dobra pani.

Narodowe Czytanie 2019 z nowelami polskimi

– Padł w tym roku rekord, ponieważ na świecie czytano w prawie 200 miejscach w 31 krajach. Najczęściej na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii, ale zwiększyła się liczba miejsc czytających w Stanach Zjednoczonych. Najdalej oddalonym miejscem od Polski, w którym odbywało się Narodowe Czytanie była Nowa Zelandia. Najdalej wysuniętym miejscem na zachód na świecie, gdzie czytano polskie nowele było Rio de Janeiro. Czytano także w Japonii i w Chinach – podsumowała Agata Kornhauser-Duda. – Nowele polskie zostały przetłumaczone na różne języki. Czytano więc po ukraińsku, rosyjsku, niderlandzku, angielsku, niemiecku, ale także w języku esperanto – dodała.

Nowele w Ogrodzie Saskim

Obok Pary Prezydenckiej w Ogrodzie Saskim z okazji Narodowego Czytania czytali także aktorzy. Wśród nich m.in.: Rafał Zawierucha, Robert Gonera, Bartłomiej Kasprzykowski, Edward Linde-Lubaszenko, Anna Dymna, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, a także laureatki konkursu Narodowego Centrum Kultury. W przerwach pomiędzy poszczególnymi lekturami, odbywały się krótkie spotkania z rozmowami o literaturze. W programie nie zabrakło również komentarzy muzycznych, które ubarwiły odbiór lektur.

Narodowe Czytanie 2019 z nowelami polskimi

W tym roku przypadła również setna rocznica opublikowania pierwszego cyklu komiksowego w niepodległej Polsce. Mając to na uwadze, organizatorzy akcji zaprosili Marka Oleksickiego i Tobiasza Piątkowskiego do opracowania plansz komiksowych stanowiących interpretację klasycznych dzieł literatury. Okolicznościowa identyfikacja wizualna znalazła swoje odzwierciedlenie podczas scenografii Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie 2019 z nowelami polskimi

Prześlij zdjęcia i swoją relację z lokalnych wydarzeń towarzyszących Narodowemu Czytaniu na adres redakcja@lustrobiblioteki.pl. Najciekawsze materiały zostaną opublikowane w Lustrze Biblioteki!

Narodowe Czytanie 2019 z nowelami polskimi

Snobujmy się na czytanie

W Narodowym Czytaniu udział wziął również Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego. Jak podkreślił: Narodowe Czytanie stało się już instytucją, a instytucja to jest rzecz, która tworzy, utrwala, popiera najważniejsze wartości. Taką wartością jest oczywiście czytelnictwo, czytanie, zwyczaj czytania. Jest to ważne, z oczywistych względów: bez czytania nie ma kultury, naszej tożsamości, rozwoju, kreatywności.

Podkreślił, że powinniśmy wszyscy spróbować wzbudzić w Polsce taki pozytywny snobizm czytelniczy, modę na czytanie. Na zakończenie swojej wypowiedzi minister kultury zaapelował do osób publicznych, liderów opinii, gwiazd i celebrytów: żeby próbowali stanąć razem i mówić cały czas o czytelnictwie. To jest dobra moda. Moda, snobizm w dobrym znaczeniu tego słowa. Snobujmy się na czytanie, wtedy celebryta, który jak wiadomo jest znany tylko z tego że jest znany, mógłby być także znany, że robi coś pożytecznego dla nas wszystkich.

Narodowe Czytanie 2019 z nowelami polskimi

Balladyna już za rok

Po finale akcji, które zakończyło czytanie utworu Mój ojciec wstępuje do strażaków Bruna Schulza, Prezydent Andrzej Duda zachęcił do czytania przez cały rok. Jednocześnie zdradził, że w przyszłym roku czytać będziemy Balladynę Juliusza Słowackiego.

Prześlij zdjęcia i swoją relację z lokalnych wydarzeń towarzyszących Narodowemu Czytaniu na adres redakcja@lustrobiblioteki.pl. Najciekawsze materiały zostaną opublikowane w Lustrze Biblioteki!

Zdjęcia: Paweł Morawiec