Joanna Bator odsłoni swoją gwiazdę w Mińsku Mazowieckim

Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim ma zaszczyt ogłosić, że już niebawem w bibliotecznej „Alei Gwiazd Literatury” przybędzie kolejna Gwiazda! Planowane wydarzenie jest kontynuacją cyklicznej imprezy, która rozpoczęła się w 2014 r. wmurowaniem gwiazdy honorującej osobę i twórczość poetki, pisarki i eseistki Julii Hartwig. W kolejnych latach gwiazdy przed Biblioteką odsłonili Janusz Głowacki, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk oraz Mariusz Szczygieł. Lustro Biblioteki objęło galę swoim stałym patronatem.

Aleja Gwiazd Literatury

21 września szóstą Gwiazdę w Alei Gwiazd Literatury odsłoni Joanna Bator. Pisarka, publicystka, podróżniczka, eseistka, nauczycielka akademicka, antropolog kultury. Była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej, japońskiego Ministerstwa Kultury, Cannon Foundation i Japan Foundation. Za książkę „Japoński wachlarz” otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak i Nagrodę Wydawców Książek. Jej powieści są tłumaczone na wiele języków. „Piaskowa góra” znalazła się w finale Międzynarodowej Niemieckiej Nagrody Literackiej, a powieść „Chmurdalia” nagrodzona została szwajcarską Spycher Prize. Za „Ciemno, prawie noc” Joanna Bator dostała Nagrodę Literacką Nike 2013 i wtedy też gościła w MBP. Niebawem, przyjedzie tu ponownie, aby odsłonić swoją literacką Gwiazdę. Laureatka jest wielbicielką i znawczynią japońskiej kultury, dlatego też właśnie w tym stylu zostanie utrzymana estetyka tegorocznego wydarzenia.

Joanna Bator odsłoni swoją gwiazdę w Mińsku Mazowieckim

Po części oficjalnej gali wystąpi Piotr Pawlak z zespołem RITO. Grupa tworzy muzykę transową, medytacyjną, czasem eksperymentalną, której głównym fundamentem są emocje i energia. Połączenie etnicznego brzmienia z nowoczesnością przeniesie nas w zupełnie nowy muzyczny wymiar. Podczas uroczystości zostanie rozstrzygnięty konkurs literacki: Gwiazda Literatury 2019 – Haiku dla Joanny Bator. Tegoroczną Galę poprowadzi Miłka Skalska.

Gala rozpocznie się o godz. 19:00. Zapraszamy wszystkich miłośników książki i muzyki na ten niezwykły wieczór!