spot_img

Dialog na rzecz zmian – startuje Światowy Kongres Bibliotek i Informacji

W Atenach rozpoczął się 85. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji. Towarzyszy mu hasło „Libraries: dialogue for change”. W tym toku wydarzenie zgromadziło ponad 3600 bibliotekarzy ze 140 krajów.

85. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji

Podczas ceremonii otwarcia ogłoszono, że udział w Kongresie bierze 3636 bibliotekarzy i specjalistów z prawie 140 krajów, nie licząc osób śledzących obrady on-line. Hasłem „Biblioteki: dialog na rzecz zmian”, nawiązującym do wypracowanej metody Sokratesa, organizatorzy chcieli, by w środowisku bibliotekarskim poprowadzić dialog, otworzyć się na wiedzę, przekazywać dobre praktyki oraz słuchać innych bibliotekarzy w poszukiwaniu nowych poglądów, pomysłów, inspiracji, argumentów oraz doświadczeń.

Dialog na rzecz zmian

Tradycyjnie w wystąpieniach otwierających kongres, głos zabrali przedstawiciele The International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA).

Jako pierwsza przemawiała Glòria Pérez-Salmerón, przewodnicząca IFLA.

– Dialog dotyczy wymiany zdań i uczenia się. Daje każdemu możliwość do słuchania i bycia wysłuchanym. Pozwala na pozytywne, dynamiczne i wzmacniające przesłanie, które jest zbliżone do mojego hasła „Biblioteki są napędem zmian”. Ponieważ dialog – jako interakcja – jest niezbędny – podkreśla Glòria Pérez-Salmerón. – Podobnie jak w przypadku każdego napędu [silnika], pojedyncza część, sama może niewiele zdziałać. Różnica polega na tym, że wszystkie części razem współpracujące, oddziałujące na siebie wzajemnie, mogą prowadzić dialog. Im więcej jest ich zaangażowanych, tym silniejszy jest ruch, pęd, zdolność do wprowadzania zmian. To oczywiście oznacza nowy sposób działania jako globalne środowisko bibliotekarskie. Aby zmieniać świat musimy być gotowi na zmianę zachodzącą w nas samych – naszych metod i sposobu myślenia – dodaje.

Z kolei Gerald Leitner, główny sekretarz IFLA, zabierając głos, odniósł do sytuacji gospodarczej i społecznej oraz roli bibliotek w Grecji, zapowiedział przedstawienie efektów strategii Global Vision oraz w motywującym tonie wskazał na najważniejsze aspekty pracy członków ILFA.

– Jestem przekonany, że będziemy mieli tutaj dynamiczny i pełen energii kongres w pięknych Atenach. Ponad 250 sesji, ponad 500 prelegentów i 3636 delegatów ze 140 krajów daje wyjątkową okazję, aby zobaczyć pełne bogactwo i potencjał pracy środowiska bibliotekarskiego – powiedział sekretarz.

Biblioteki są kluczowe

Nie zabrakło również wypowiedzi Sophii Zachari, minister edukacji i spraw religijnych w Grecji (Deputy Minister for Education and Religious Affairs), która przywitała zgromadzonych uczestników kongresu.

– Biblioteki to miejsca spotkań społeczności. Wszyscy widzą siebie w innej roli, gdy wchodzą do biblioteki od matki, córki po badacza, który przyszedł, aby zebrać informacje. W dzisiejszych czasach są one miejscem wiedzy i kompetencji informacyjnych. Zawsze będą kluczowe dla osób, które chcą odkrywać, wchodzić w interakcje, zdobywać informacje oraz dla marzycieli i aktywistów, którzy chcą zmieniać świat – powiedziała Sophia Zachari.

W swojej przemowie minister edukacji zaznaczyła, że kongres jest szansą by pokazać greckie bibliotekarstwo, by ułatwić wszystkim dzielenie się pomysłami, doświadczeniami, umiejętnościami w wyjątkowy sposób jako „uniwersalne wartości demokracji, wolności słowa, które powstały i rozwijają się w Grecji”.

Dialog na rzecz zmian – startuje Światowy Kongres Bibliotek i Informacji

Weź udział w kongresie online

Całą relację z ceremonii otwarcia wraz z częścią artystyczną można obejrzeć w poniższym materiale.

85. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji potrwa do 30 sierpnia. Najważniejsze sesje można oglądać poprzez streaming na żywo.

Źródło zdjęć: IFLA – Michalis Rizos