spot_img

Zakopiański Festiwal Literacki, czyli „Zaczytane Zakopane”

9-11 sierpnia 2019 roku odbędzie się czwarta edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego pod hasłem „Zaczytane Zakopane”. Towarzyszyć jej będą targi książki „Pod Tatry tylko z książką”. Celem festiwalu jest nawiązanie i przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego, którą tworzyły takie nazwiska jak Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński i wielu innych. Oprócz tego, niezwykle istotne jest zaproszenie pod Tatry wybitnych, docenianych i nagradzanych literatów. Lustro Biblioteki objęło festiwal swoim patronatem.

Zaczytane Zakopane

Zakopiański Festiwal Literacki, który zadebiutował na kulturalnej mapie Polski w roku 2016, nawiązuje do bogatej tradycji literackiej Zakopanego. Stanowiło ono centrum życia kulturalnego w latach 20-tych ubiegłego wieku, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy. Zakopane już od czterech lat na powrót staje się w sierpniu literacką stolicą Polski.

Zakopiański Festiwal Literacki, czyli „Zaczytane Zakopane”

W ramach Festiwalu odbywają się spotkania autorskie, promocje książek, warsztaty, słuchowiska, a także wernisaże wystaw malarstwa oraz koncerty. Nie zabraknie również regionalnego akcentu — spotkania „Na tatrzańskim szlaku literatury”. Tę część festiwalu zwieńczy przyznanie Literackiej Nagrody Zakopanego dla jednej z nominowanych książek, podczas uroczystej gali, która odbędzie się 11 sierpnia w Teatrze Witkacego.

Pod Tatry tylko z książką

Jednak to, co szczególnie ważne dla każdego bibliofila i czytelnika, to możliwość przebierania w bogatej ofercie wydawniczej. Okazją do tego będą Targi Książki „Pod Tatry tylko z książką”, na których zaprezentuje się 31 wydawnictw. Organizatorzy zapraszają do Zakopanego, by sięgnąć tam po najciekawsze książki i miło spędzić wakacje pod Tatrami z literaturą.

Szczegóły na stronie: literackifestiwal.zakopane.eu

Źródło zdjeć: pixabay.com – suju, mat.pras.