spot_img

Literackie Objezierze – relacja z pierwszej edycji festiwalu

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach podjęła się wyzwania, jakim była organizacja dwudniowego festiwalu literackiego. Impulsem do działania stało się powierzenie bibliotece pieczy nad zabytkowym Domem Kultury w Objezierzu. A ponieważ Objezierze może poszczycić się niezwykle bogatymi tradycjami literackimi  – przebywał tam m.in. Adam Mickiewicz, postanowiono powrócić do tego dziedzictwa. Cel był jeden – sprawić, by Objezierze znów tętniło życiem kulturalnym. Chyba nikt, kto zawitał
7 i 8 czerwca do tej miejscowości, nie ma wątpliwości, że cel udało się zrealizować w stu procentach – relacjonuje Monika Hancyk. Lustro Biblioteki objęło festiwal swoim patronatem.

Oficjalne otwarcie

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się dwoma spotkaniami dla uczniów szkół podstawowych z pisarzem Jakubem Skworzem. Tego samego dnia nastąpiło oficjalne otwarcie, którego głównym punktem był inauguracyjny wykład „Literackie tradycje szlachecko-ziemiańskiego Objezierza”. Prelekcję wygłosił wybitny regionalista Zbigniew Adamczewski. Podczas gdy sala Domu Kultury przygotowywała się do kolejnych wydarzeń, w plenerze można było posłuchać muzyków z zespołu Poznań Brass.

Po muzycznym antrakcie, na scenie pojawił się Wojciech Jagielski. Znakomity reporter i dziennikarz sprawił, że sala wypełniła się niemal po brzegi. Emocje jeszcze na dobre nie opadły, gdy rozpoczęło się spotkanie z  Sylwią Chutnik. Charyzmatyczna pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa podbiła serca publiczności opowieściami o swoich książkach, ukochanej Warszawie i twórczych planach. Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu była projekcja filmu „53 wojny” nawiązującego do biografii Wojciecha Jagielskiego.

Literackie Objezierze – relacja z pierwszej edycji festiwalu

Literackie apetyty

Obiecujący piątek rozbudził literackie apetyty, które w sobotę zostały w pełni zaspokojone. Centrum wydarzeń ponownie był Dom Kultury, a na charakterystycznych żółtych fotelach znów jako pierwszy zasiadł Jakub Skworz. Kolejnym gościem festiwalu była autorka kryminałów, Katarzyna Kwiatkowska. Pisarka została zaproszona na festiwal nieprzypadkowo, bowiem akcja jednej z jej powieści, „Zbrodnia w szkarłacie”, częściowo dzieje się w Objezierzu. Następnie na scenie pojawiła prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego, autorka wielu opracowań poświęconych kulturze języka oraz audycji radiowych z cyklu „Co w mowie piszczy?”.

Jak każdy festiwal, także „Literackie Objezierze” miało swoją wielką gwiazdę. Bezsprzecznie była nią Joanna Bator, laureatka Nagrody Nike, autorka znakomitych powieści, takich jak „Ciemno, prawie noc” czy „Purezento”. Joanna Bator urzekła publiczność nietuzinkową osobowością oraz pełnym pokory podejściem do swojej twórczości. I wreszcie, na samym końcu, sceną zawładnęła Joanna Jodełka, laureatka prestiżowej Nagrody Wielkiego Kalibru. Warto podkreślić, że większość spotkań autorskich moderowali pracownicy Biblioteki Publicznej oraz Biblioteki Pedagogicznej w Obornikach. Było to dla nich sporym wyzwaniem, ale przede wszystkim – wielkim zaszczytem.

Literackie Objezierze – relacja z pierwszej edycji festiwalu

Jeszcze więcej spotkań

Drugi dzień imprezy, poza spotkaniami autorskimi, obfitował w szereg wydarzeń towarzyszących. Były gry planszowe, gigantyczne scrabble, warsztaty dla dzieci, pokazy drzeworytu i czerpania papieru, stoiska obornickich bibliotek oraz strefa chillout wypełniona leżakami i klimatyczną muzyką. Nie zabrakło chętnych na zwiedzanie objezierskich zabytków, kościoła i pałacu, a także patroli gotowych zmierzyć się z harcerską grą terenową. Na festiwalu można było kupić książki oraz spotkać mima. Sobota była także plenerową ucztą dla melomanów, a takową zapewnił poznański zespół Projekt Niebo. Na zakończenie imprezy wyświetlono film „Ciemno, prawie noc”.

Literackie Objezierze – relacja z pierwszej edycji festiwalu Literackie Objezierze – relacja z pierwszej edycji festiwalu

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak, a partnerami festiwalu byli: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu,  Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu – Filia w Obornikach; Sołectwo Objezierze oraz LGD Kraina Trzech Rzek.

Monika Hancyk

Źródło zdjęć: mat.pras.