Bibliotekarki z całej Polski mogą ubiegać się o stypendium w Konkursie im. Olgi Rok. Jego wysokość wynosi 5 000 zł. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czeka na zgłoszenia do 9 lipca 2019 roku.
Bibliotekarki z całej Polski mogą ubiegać się o stypendium w dwóch kategoriach konkursowych: placówka biblioteczna jednoosobowa oraz placówka biblioteczna wieloosobowa. Wysokość stypendium w każdej z dwóch kategorii wynosi 5 000 zł. Podczas oceny wniosków Kapituła Konkursu weźmie pod uwagę to, w jakim stopniu doświadczenia kandydatki mogą być inspirujące dla innych kobiet, czego mogą nauczyć się od niej inne biblioteki, szczególnie w zakresie pozyskiwania nowych użytkowników i zaangażowania w życie lokalnej społeczności, oraz potencjał kandydatek jako liderek zmiany w swoich społecznościach. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czeka na zgłoszenia do 9 lipca.
Więcej informacji, regulamin konkursu im. Olgi Rok oraz wniosek znajdują się na stronie www.projektbabcia.pl
Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?
– Praca bibliotekarki to przede wszystkim praca z ludźmi i dla ludzi, codzienne spotkania i rozmowy, których efektem są często fantastyczne projekty o wymiarze społecznym czy artystycznym, ważne dla społeczności lokalnych. Wszystkie działania, jakich kiedykolwiek podejmowałam się w swojej pracy w bibliotece, zawsze były inspirowane przez jej użytkowników. Wynikały z rozmów o ich potrzebach i oczekiwaniach i zawsze wymagały zaangażowania. Nagroda im. Olgi Rok dała mi ogromną satysfakcję, poczucie docenienia mojej pracy. Konkurs jest motywacją do dalszych działań i daje możliwość pochwalenia się nimi na szerszym forum. Dzięki nagrodzie pieniężnej mogłam zaplanować na ten rok kilka podróży w poszukiwaniu natchnienia do kolejnych działań – to słowa Agnieszki Batorek z Publicznej Biblioteki im. dr Władysława Biegańskiego w Częstochowie, która została laureatką ubiegłorocznej edycji.
Konkurs im. Olgi Rok
Stypendium w Konkursie im. Olgi Rok jest finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok – Ani, która w ten sposób chciała upamiętnić życie i pracę babci – bibliotekarki z Warszawy. Jego celem jest wsparcie rozwoju osobistego bibliotekarek z całej Polski oraz zebranie i docenienie historii kobiet, które – podobnie jak kiedyś Olga Rok – potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i które wspierają rozwój swoich społeczności.