spot_img

Jak nie czytam, jak czytam – weź udział w akcji!

Jeżeli myślisz, że młodzież nie czyta książek… to 7 czerwca o 10.00 mocno się zdziwisz. Co roku ponad 400 tys. uczennic i uczniów czyta w całej Polsce w tym samym momencie. Lustro Biblioteki obejmuje akcję stałym patronatem i zachęca wszystkie biblioteki do udziału.

Jak nie czytam, jak czytam

„Jak nie czytam, jak czytam” to najpopularniejsza w Polsce akcja czytelnicza. Powstała, by złamać stereotyp nieczytającej młodzieży i zamanifestować, że uczniowie czytają wręcz więcej niż dorośli. Organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” wraz z bibliotekami i szkołami.

Szczegóły znajdują się na stronie www.czytamy.org.

Jak nie czytam, jak czytam – weź udział w akcji!

Cele i zasady akcji

Cele:

  • Akcja promuje czytanie w prosty i radosny sposób. Bez przymusu, podniosłych haseł i wielkiej filozofii.
  • Żeby czytanie nie kojarzyło się uczniom z przymusowymi lekturami, tylko miłym wspomnieniem. Czytaniem na trawie w gronie koleżanek, kolegów, nauczycieli, rodziców.
  • Akcja ma przede wszystkim zachęcić tych uczniów, którzy traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszać ich, lecz motywować przykładem.

Zasady:

  • Zasady akcji są bardzo proste, każdy dostosowuje jej przebieg do swoich możliwości.
  • W niektórych miejscowościach organizowane są całodzienne, duże obchody. W innych po prostu bierze się książki i kameralnie czyta na kocyku.

Weź udział w akcji!

Jest już z nami 2180 instytucji z całej Polski. Wejdź na stronę www.czytamy.org i zgłoś udział swojej biblioteki! (PS. W akcji przewidziano także cenne nagrody za najciekawszy sposób realizacji akcji, największą liczbę uczestników, najlepsze zdjęcie).

Mapa instytucji biorących udział w akcji znajduje się tutaj. Na stronie internetowej znajdziesz też pomysły, galerie zdjęć i materiały do pobrania dla organizatorów.

Jak nie czytam, jak czytam – weź udział w akcji!

Zapraszamy do wspólnego czytania!