spot_img

Warszawskie Targi Książki – program branżowy

Sprawdź, jakie wydarzenia czekają na Ciebie podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki. Prezentujemy program dni branżowych oraz szczegóły rejestracji dla bibliotekarzy.

W programie branżowym znalazły się m.in.: spotkania, debaty i warsztaty. Ich współorganizatorami są biblioteki, fundacje, wydawcy, stowarzyszenia i instytucje.

Wybrane propozycje wydarzeń z programu

Biblioteki a wyzwania XXI wieku – EduAkcja dla bibliotek

Podczas konferencji, organizowanej już po raz piąty przez Warszawski Program Edukacji Kulturalnej, dr Roman Chymkowski antropolog i socjolog kultury opowie co zachęca warszawiaków do czytania na podstawie badań pt. „Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku”, zaprezentujemy nowy portal Biblioteki Warszawy, odbędzie się także wykład na temat wielokulturowości w bibliotece. W części warsztatowej moderatorzy poprowadzą trzy stoliki dyskusyjne.


Wirtualny księgarz, automatyczny recenzent – czy sztuczna inteligencja może być sposobem na wzrost czytelnictwa?

Zespół specjalistów od uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji opracował algorytmy, które „czytają” książki i potrafią ich treść połączyć z cechami fabuły, do tej pory możliwymi do uchwycenia wyłącznie przez człowieka – czy książka bawi, zasmuca, porusza, przeraża? System ułatwiający czytelnikom wybór książki spośród tysięcy dostępnych tytułów jest już po pierwszych testach. Na Targach po raz pierwszy zostaną zaprezentowane efekty wspólnej pracy technologicznego startupu, Instytutu Książki i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zespół badawczy ujawni ponadto tytuł pierwszej powieści ocenionej przez polską sztuczną inteligencję.


Czytelnictwo dzieci wobec dorosłych oczekiwań

O czytelnictwie dzieci wobec dorosłych oczekiwań opowie Anna Czernow, literaturoznawczyni, prezeska Polskiej Sekcji IBBY.


V Noc Bibliotek 2019 – czytelne pomysły na udaną akcję

Podczas warsztatów z elementami dyskusji i prezentacji uczestnicy dowiedzą się, na czym polega akcja Noc Bibliotek, która w tym roku odbędzie się w nowym, jesiennym terminie 5 października 2019. Otrzymają najnowsze informacje o materiałach, zasobach i wsparciu dla bibliotek. Popracują twórczo nad pomysłami na działania w bibliotece i wymienią doświadczenia.

V wydanie Nocy Bibliotek

Pełen program dostępny jest na stronie internetowej targi-ksiazki.waw.pl

Rejestracja dla bibliotekarzy prowadzona jest do 20 maja 2019 wyłącznie drogą elektroniczną. Otrzymany identyfikator pozwala na nieodpłatny udział w dni branżowe, tj. w czwartek – 23 maja i w piątek – 24 maja. Szczegóły targi-ksiazki.waw.pl/dla_zwiedzajacych-rejestracja_bibliotekarzy