spot_img

Ratujmy Ziemię – pomysły na warsztaty proekologiczne

Dzień Ziemi, mimo że obchodzony 22 kwietnia, jest idealnym pretekstem do szerzenia działań ekologicznych przez cały rok. Pomogą w tym niesforna ulubienica maluchów Basia oraz motywująca Księga zabaw Ratujmy Ziemię.

Ekologia to zabawa

Przygody rezolutnej Basi, bohaterki książki i serialu animowanego, znów skupione są wokół ważnego tematu jakim jest ekologia. Basia w tej odsłonie pokazuje, że lubi sprzątać, a segregowanie śmieci to dobra zabawa. W prosty sposób pokazuje, jak sobie poradzić ze sprzątaniem pokoju, ale i okolicy wokół domu.

Basia otwiera oczy młodym czytelnikom na jedno z najpoważniejszych wyzwań dzisiejszego świata: zanieczyszczenie środowiska. Razem z Basią dowiadujemy się m.in. czym jest ekologia, jak ludzie zanieczyszczają środowisko, jak nasze działania wpływają na przyrodę oraz co możemy zrobić, żeby zmienić nasze nawyki.

Ratujmy Ziemię – pomysły na warsztaty proekologiczne

Bohaterka książki Zofii Staneckiej zadaje też pytania o to, czy trzeba używać plastykowanych torebek i słomek oraz jak ocalić wieloryba. Ta książka to oczywiście kolorowy świat ilustracji w znanym już fanom serii malowany przez Mariannę Oklejak.

Zaprezentowane w tym wydaniu tematy są zawsze na czasie, więc warto je podjąć podczas lekcji bibliotecznych. W ich trakcie można przygotować, inspirując się przekładem Basi i jej mamy, pracę polegającą na tworzeniu ekologicznych toreb i worków wielokrotnego użytku ze starych ubrań – świetna zabawa dla dzieci i ich opiekunów!

Wiele bibliotek prowadzi też punkty skupu makulatury – wykorzystajcie to by nie tylko ratować Ziemię, ale i zdobyć dodatkowe fundusze na zakup nowości wydawniczych dotyczących ekologii i dbania o środowisko.

Ratujmy Ziemię – pomysły na warsztaty proekologiczne

Ratujmy Ziemię

Na warsztaty edukacyjno-ekologiczne polecam księgę zabaw zatytułowaną Ratujmy Ziemię. Kartonowa edycja w twardej oprawie, pozwala na zabawę poznawczą świata poprzez grę. Ta proekologiczna książka napisana przez Gaëlle Bouttier-Guérive pozwala odkryć naszą planetę i zwraca uwagę najmłodszych na zagrożenia wynikające z niedbania o środowisko. Największą zaletą publikacji są jednak praktyczne ekologiczne porady, od których książka aż pęka w szwach.

Ratujmy Ziemię – pomysły na warsztaty proekologiczne

Forma z jaką ta książka motywuje dzieci pozwoli każdemu bibliotekarzowi na przeprowadzenie warsztatów z elementami ekologii, ale i rywalizacji. Po pierwsze gra planszowa z rozmaitymi krajobrazami Ziemi nauczy najmłodszych jak mogą ją chronić. Do książki dołączone są pionki do wycięcia – jeżeli w grze będzie uczestniczyć więcej dzieci zaproponuj wcześniej przygotowanie figur z ekologicznych materiałów.

Po drugie prosty quiz z odsłanianymi elementami i zgadywanki, które pozwolą sprawdzić wiedzę ekologiczną poprzez konkretne przykłady związane np. z oszczędzaniem wody, stosowaniem plastiku lub karmieniem ptaków.

Kolejna zabawa w ekoogrodnika może odbyć się na świeżym powietrzu lub zainspiruje do stworzenia bibliotecznego ogródka. Z kolei bardzo przydatną lekcją może być ta o tym, jakie produkty należy wybierać by były najlepsze dla naszej planety i dla nas samych. Na zakończenie warsztatów koniecznie przygotuj znaczki małego ekologa i uhonoruj nimi uczestników – niech z dumą krzewią postawy proekologiczne i pomagają ratować Ziemię.

Książki zostały wydane przez edukacyjny i literacki Egmont.