Dzień Ziemi, mimo że obchodzony 22 kwietnia, jest idealnym pretekstem do szerzenia działań ekologicznych przez cały rok. Pomogą w tym niesforna ulubienica maluchów Basia oraz motywująca Księga zabaw Ratujmy Ziemię.
Ekologia to zabawa
Przygody rezolutnej Basi, bohaterki książki i serialu animowanego, znów skupione są wokół ważnego tematu jakim jest ekologia. Basia w tej odsłonie pokazuje, że lubi sprzątać, a segregowanie śmieci to dobra zabawa. W prosty sposób pokazuje, jak sobie poradzić ze sprzątaniem pokoju, ale i okolicy wokół domu.
Basia otwiera oczy młodym czytelnikom na jedno z najpoważniejszych wyzwań dzisiejszego świata: zanieczyszczenie środowiska. Razem z Basią dowiadujemy się m.in. czym jest ekologia, jak ludzie zanieczyszczają środowisko, jak nasze działania wpływają na przyrodę oraz co możemy zrobić, żeby zmienić nasze nawyki.
Bohaterka książki Zofii Staneckiej zadaje też pytania o to, czy trzeba używać plastykowanych torebek i słomek oraz jak ocalić wieloryba. Ta książka to oczywiście kolorowy świat ilustracji w znanym już fanom serii malowany przez Mariannę Oklejak.
Zaprezentowane w tym wydaniu tematy są zawsze na czasie, więc warto je podjąć podczas lekcji bibliotecznych. W ich trakcie można przygotować, inspirując się przekładem Basi i jej mamy, pracę polegającą na tworzeniu ekologicznych toreb i worków wielokrotnego użytku ze starych ubrań – świetna zabawa dla dzieci i ich opiekunów!
Wiele bibliotek prowadzi też punkty skupu makulatury – wykorzystajcie to by nie tylko ratować Ziemię, ale i zdobyć dodatkowe fundusze na zakup nowości wydawniczych dotyczących ekologii i dbania o środowisko.
Ratujmy Ziemię
Na warsztaty edukacyjno-ekologiczne polecam księgę zabaw zatytułowaną Ratujmy Ziemię. Kartonowa edycja w twardej oprawie, pozwala na zabawę poznawczą świata poprzez grę. Ta proekologiczna książka napisana przez Gaëlle Bouttier-Guérive pozwala odkryć naszą planetę i zwraca uwagę najmłodszych na zagrożenia wynikające z niedbania o środowisko. Największą zaletą publikacji są jednak praktyczne ekologiczne porady, od których książka aż pęka w szwach.
Forma z jaką ta książka motywuje dzieci pozwoli każdemu bibliotekarzowi na przeprowadzenie warsztatów z elementami ekologii, ale i rywalizacji. Po pierwsze gra planszowa z rozmaitymi krajobrazami Ziemi nauczy najmłodszych jak mogą ją chronić. Do książki dołączone są pionki do wycięcia – jeżeli w grze będzie uczestniczyć więcej dzieci zaproponuj wcześniej przygotowanie figur z ekologicznych materiałów.
Po drugie prosty quiz z odsłanianymi elementami i zgadywanki, które pozwolą sprawdzić wiedzę ekologiczną poprzez konkretne przykłady związane np. z oszczędzaniem wody, stosowaniem plastiku lub karmieniem ptaków.
Kolejna zabawa w ekoogrodnika może odbyć się na świeżym powietrzu lub zainspiruje do stworzenia bibliotecznego ogródka. Z kolei bardzo przydatną lekcją może być ta o tym, jakie produkty należy wybierać by były najlepsze dla naszej planety i dla nas samych. Na zakończenie warsztatów koniecznie przygotuj znaczki małego ekologa i uhonoruj nimi uczestników – niech z dumą krzewią postawy proekologiczne i pomagają ratować Ziemię.
Książki zostały wydane przez edukacyjny i literacki Egmont.