W 2019 roku wszyscy będą czytać nowele polskie. Wybór został dokonany przez Parę Prezydencką wraz z obywatelami. Poznajcie osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie!
Narodowe Czytanie 2019
Do 11 marca 2019 roku każdy mógł przesłać e-mailem tytuł dzieła z klasyki polskiej literatury jako propozycję lektury Narodowego Czytania 2019. Zgłoszono ponad sto propozycji tytułów do Kancelarii Prezydenta. Para Prezydencka dziś po godzinie 23 ogłosiła, iż wybrała osiem polskich nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania. Szczegóły: prezydent.pl.
– To klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania – podkreśla Prezydent, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania.
Agata Kornhauser-Duda dodaje, że utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – „ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwale wpisane w historię polskiej literatury”.
Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie
- Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
- Dym – Maria Konopnicka
- Katarynka – Bolesław Prus
- Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
- Orka – Władysław Stanisław Reymont
- Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
- Sachem – Henryk Sienkiewicz
- Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Narodowe Czytanie odbędzie się 7 września 2019 roku.
W ubiegłych latach lekturami były: Przedwiośnie oraz Antologia Niepodległości, Wesele, Quo vadis, Lalka, Trylogia Henryka Sieniewicza, działa Aleksandra Fredry. A tradycję Narodowego Czytania w 2012 roku zapoczątkował Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Podczas ostatniej edycji powieść Żeromskiego czytana była na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.