spot_img

Wypożyczenia weekendowe i Wędrujący bibliotekarz

Jak zachęcić mieszkańców do korzystania z oferty biblioteki? Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie wprowadziła dwie nowe usługi: Wypożyczenia weekendowe i Wędrującego bibliotekarza.

Małgorzata Chojnicka, redaktor serwisu Nasze Miasto, przeprowadziła wywiad z Ewą Charyton, dyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie. W materiale można przeczytać m.in. o skutkach likwidacji jednej z filii i jej wpływie na lokalną społeczność, ale także o nowych pomysłach bibliotekarzy na rozwój czytelnictwa.

Wypożyczenia weekendowe

Biblioteka zaprasza mieszkańców do korzystania z czytelni, która udostępniania swoje zbiory na miejscu oraz proponuje ze względu na duże zapotrzebowania czytelnicze wypożyczenia weekendowe książek i czasopism. Do dyspozycji jest bogaty i wartościowy księgozbiór podręczny oraz wydawnictwa i publikacje dotyczące regionu.

– Czytelnicy mogą korzystać z „wypożyczeń weekendowych”. To nic innego, jak możliwość wypożyczenia książek z księgozbioru podręcznego i czasopism z czytelni. Ta opcja może się przydać zwłaszcza studentom, przygotowującym się do egzaminów. Do dyspozycji mieszkańców w czytelni biblioteki głównej jest bogaty i wartościowy księgozbiór podręczny oraz wydawnictwa i publikacje dotyczące regionu.

Wędrujący bibliotekarz

Oprócz usługi „Książka na telefon”, bibliotekarze postanowili być jeszcze bliżej swojej społeczności. W ramach usługi „Wędrujący bibliotekarz” zaprosili oni do współpracy szkoły i przedszkola. Dzięki temu bibliotekarze kształtują m.in. nawyk czytania u dzieci od najmłodszych lat.

– Kolejną nowością jest „Wędrujący bibliotekarz” – usługa skierowana do szkół i przedszkoli. – Wyjście z książką poza mury biblioteki i zaprezentowanie jej najmłodszym odbiorcom, to jeszcze jeden skuteczny sposób na ukazanie korzyści płynących z czytania – kontynuuje Ewa Charyton. – Celem takich spotkań jest promocja biblioteki, zapoznanie z zawodem bibliotekarza oraz wyrobienie nawyku regularnego odwiedzania biblioteki. Podczas takich odwiedzin nie zabraknie głośnego czytania bajek, zabaw ruchowych i konkursów czytelniczych.

Przeczytaj cały wywiad na lipno.naszemiasto.pl

Źródło zdjęć: pixabay.com – 9883074