spot_img

Mirabelka – kiełkująca historia w Boguchwale

Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale przyłączyła się bardzo aktywnie do ogólnopolskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości. W ramach akcji Lustra Biblioteki zorganizowała 20 września 2018 roku warsztaty literackie „Mirabelka – kiełkująca historia… w Boguchwale” z udziałem szóstoklasistów ze szkoły podstawowej.

Mirabelka – kiełkująca historia w Boguchwale

Mirabelka – kiełkująca historia w Boguchwale

Animacje literackie i medialne

Kanwą bibliotecznego wydarzenia stała się książka Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka”. Książka niezwykła można rzec, bo każdy z jej czytelników odnajdzie w niej coś dla siebie. Jedni ciepło narracji, snutej przez Mirabelkę sekwencjami – od wiosny do zimy. Inni zaś – komfort czytania „od deski do deski” i… czytelniczą mobilizację do poznania dawnej Warszawy, której dzieje ze współczesnej perspektywy niezwykle pociągają i inspirują do różnych literackich, plastycznych i artystycznych aktywności.

Mirabelka – kiełkująca historia w Boguchwale

A trzeba przyznać, że takich aktywności w Rezydencji Literackiej Boguchwały z pewnością uczniom nie brakowało. Poprzez różnego rodzaju animacje literackie i medialne uczestnicy warsztatów poznali dzieje Mirabelki i warszawskich Nalewek, a słowa – klucze przybliżyły młodym czytelnikom nie tylko tematykę II wojny światowej, getta czy też postać Ireny Sendlerowej, ale także zmobilizowały do poznania lokalnych faktów i bohaterów, którzy w walce o niepodległość Polski zapisali się złotymi zgłoskami.

Mirabelka – kiełkująca historia w Boguchwale

Po krótkim, lecz intensywnym w dostarczaną wiedzę „kursie” przygotowawczym młodzi czytelnicy z ochotą zabrali się do plastycznego kreowania Mirabelki – swojego drzewka wolności, ozdabianego kartonowymi owocami, zawierającymi świadectwa uczniów na temat wolnej Polski.

A potem zabaw i animacji literackich z Mirabelką nie było końca. Czytelnicy poznali Mirabelkę w czterech odsłonach – wiosną, latem, jesienią i zimą. I w takiej kolorystyce, dzieląc się na cztery grupy, przystąpili do zespołowego rozwiązywania „Krzyżówki z Mirabelką”, nagradzanej brawami, pięknymi dyplomami i… słodkościami.

Mirabelka – kiełkująca historia w Boguchwale Mirabelka – kiełkująca historia w Boguchwale

Warsztaty z Mirabelką zakończyła giełda dziecięcych bestsellerów pn. „Twarze Niepodległości”, podczas której młodzi czytelnicy zaprezentowali w obiektywie wybranych przez siebie literackich bohaterów, świadków wydarzeń sprzed stu lat oraz „Mirabelkowa Sieć Małych Patriotów”, która kreatywnie i z humorem połączyła wszystkich uczestników warsztatów, aktywnie odpowiadających na słowa „chcę, żeby Polska…” – swoim, dziecięcym zobowiązaniem…

Mirabelka – kiełkująca historia… w Boguchwale

Tekst: Irena Jakubiec