LiteraTOUR, książki w pudełku, zakazane lektury, muzyczne poranki, bibliosłówka, robótki zręczne – to tylko niektóre z propozycji bibliotekarzy na zachęcenie do korzystania z oferty biblioteki!
Na zakończenie miesiąca warto polecić kilka tekstów bibliotekarzy, które nie tylko są dobrymi praktykami, ale zainspirują do działania. Czytaj i działaj z „Biblioteką Publiczną” – czasopismem tworzonym przez i dla bibliotekarzy!
Odrodzenie Mirabelki
Całość rozpoczyna podsumowanie ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”, która miała na celu promocję czytelnictwa i uczczenie stulecia niepodległości poprzez organizację cyklu warsztatów w bibliotekach w całej Polsce. Są w nim zawarte najciekawsze działania, statystyki i wypowiedzi uczestników – materiał do pobrania znajdziecie tutaj. Dopełnieniem podsumowania jest artykuł bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Papowie Biskupim, która w prosty sposób sprawdziła czy uczniowie wolą czytać papierowe książki, czy słuchać audiobooków – naprawdę dobry pomysł na zajęcia!
Książki w pudle
O tym, jak zorganizować Tydzień Zakazanych Książek w bibliotece, tak by mógł trwać cały rok pisze bibliotekarka z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ostrzeszów, która udziela 10 prostych rad i prezentuje działania w ramach tego nietypowego święta.
Biblioteka w pudełku, oparta na przykładzie Miejskiej Biblioteki Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu – Centrum Literatury Dziecięcej, to prosty i skuteczny pomysł na zaangażowanie uczniów w opiekę nad księgozbiorem poprzez zabawę. Wcielając się w rolę bibliotekarzy, dzieci prowadzą pod opieką osoby dorosłej własną miniwypożyczalnię.
Podróże po literaturze
Naprawdę świetna inicjatywa zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Juchnowcu Kościelnym to projekt „literaTOUR”. Jest on biletem na podróż w głąb tych opowieści, które zyskują dopiero po bliższym poznaniu – ukrytych za niepozornymi czarnymi szlaczkami. Główną osią projektu stały się warsztaty literacko-larpowe: improwizacyjne, psychoedukacyjne, literackie, charakteryzatorskie i kostiumowe. Kulisy jego organizacji i przebiegu poznacie w artykule Aleksandry Sękowskiej.
Proste inspiracje
Bibliosłówka, pani Kropeczka oraz robótki zręczne – to propozycje trzech typów zajęć rozwijających kreatywność i wyobraźnię, a przy tym zachęcających dzieci i dorosłych do korzystania z usług Biblioteki Publicznej Gminy Stare Babice.
W roku 2019, którego patronem jest Stanisław Moniuszko przyda się inspiracja z Biblioteki Miejskiej w Łodzi, która organizuje muzyczne poranki połączone z literaturą. Artykuł omawia cykl zajęć stworzonych w ramach programu, podczas których przeprowadzono kształcenie muzyczne z wykorzystaniem metod aktywnego słuchania przez zabawę łączącą taniec, śpiew i rytmikę.
Na zakończenie
Na koniec warto polecić tekst Danuty Sroki, w którym autorka dzieli się refleksjami wokół konferencji „Biblioteka XXI wieku – nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje”. To również prezentacja zrewitalizowanej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku, gdzie m.in. powstał Lawendowy Ogród Literacki, który służy mieszkańcom jako przestrzeń spotkań autorskich, koncertów i wydarzeń edukacyjnych.
Uzupełnieniem tego numeru są scenariusze lekcji bibliotecznych i adnotowany przegląd nowości wydawniczych.
Zobacz zawartość numeru na stronie bibliotekapubliczna.com
Zapowiedź
Już w najnowszym numerze tematem przewodnim będą źródła dofinansowań. Na stronach „Biblioteki Publicznej” przeczytacie m.in. o tym:
- jak bibliotekarze mogą skorzystać z zewnętrznych programów i konkursów grantowych zarządzanych przez fundacje;
- jak napisać wniosek o dofinansowanie;
- czym się kierować przy pisaniu wniosku;
i poznacie mnóstwo dobrych praktyk!