spot_img

Barwna Mirabelka – sekrety warsztatów w Białej Podlaskiej!

Pokój zagadek, rodzinne warsztaty i zajęcia biblioteczne dla grup zorganizowanych, w których wzięło udział aż 248 osób. Poznajcie kulisy warsztatów i sekrety przygotowania mirabelkowych warsztatów w Barwnej – Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Białej Podlaskiej!

Bibliotekarze z z Barwnej Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, niezwykle prężnie, barwnie i multimedialnie przygotowali warsztaty w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. Za swoje aktywne działania Lustro Biblioteki przyznało Bibliotekarzom wyróżnienie w skali ogólnopolskiej.

Rodzinne warsztaty i grupy zorganizowane

Były to międzypokoleniowe warsztaty, na które zapisało się 40 osób. Czytelnicy odwiedzający Barwną tego dnia, mogli przyłączyć się do naszej akcji, co też z radością czynili. W trakcie spotkań wszyscy wspólnie oglądali prezentację przybliżającą losy mirabelki i bohaterów książki, a chętni rodzice głośno czytali fragmenty książki.

Barwna Mirabelka – sekrety warsztatów w Białej Podlaskiej!

– Warsztaty bardzo podobały się naszym czytelnikom. Mieliśmy duża przyjemność jako organizatorzy widząc jak nasza akcja się podoba. Dzieci i rodzice byli zachwyceni, bardzo miło spędzili ten rodzinny czas. Zależało nam tak zorganizować warsztaty, aby całe rodziny – nawet międzypokoleniowo – mogły się w nie zaangażować, i aby każdy znalazł coś dla siebie interesującego. Bycie razem, wspólne przeżywanie i wykonywanie różnych zadań – stanowiły wartość dodaną warsztatów na której nam bardzo zależało. Jeśli chodzi o treść książki, to i dzieci i dorośli mogli przeżywać historię Mirabelki, gdyż została przedstawiona w wielowarstwowy sposób. Historia Mirabelki jest bardzo interesująca i wzruszająca i tak chcieliśmy ją pokazać uczestnikom – relacjonują bibliotekarze.

Barwna Mirabelka – sekrety warsztatów w Białej Podlaskiej!

Podczas warsztatów atrakcjami było m.in: wykonywanie mirabelek do ozdobienia drzewka i kolorowych koralików jako ozdób na drzewko. Uczestnicy dostali też do wykonania zadania multimedialne:

  • kolorowanie polskiej flagi, by następnie przy użyciu aplikacji Quiver ją „ożywić”,
  • rozwiązywanie specjalnie przygotowanie czterech quizów na platformie LearningApps. W quizach wykorzystaliśmy stare fotografie Białej Podlaskiej z czasów II wojny światowej po to by pokazać miasto w czasach wojennych, w analogicznym czasie do fabuły książki. Była to bardzo interesująca rzecz szczególnie dla miłośników lokalnej historii.
  • dla młodszych był to quiz typu „memory”, który polegał na odkrywaniu dwóch takich samych drzew lub owoców z polskich sadów i ogrodów.

Nie było ograniczeń wiekowych dla chętnych wziąć udział w spotkaniu. Wykwalifikowani bibliotekarze dostosowywali scenariusz zajęć do wieku i umiejętności uczestników.

Barwna Mirabelka – sekrety warsztatów w Białej Podlaskiej!

Na koniec odbyło się losowanie nagród – dwóch książek „Mirabelka” i dwóch abonamentów Barwnej na wypożyczanie multimediów wśród uczestników. Wręczyliśmy dyplomy za udział i podsumowaliśmy spotkania. Nie mogło też zabraknąć kosztowania mirabelkowych przysmaków i wspólnej fotografii.

Łącznie przygotowano 7 warsztatów dla grup zorganizowanych, w tym dla uczniów z lokalnych szkół podstawowych, pobliskiego przedszkola (zobacz osobną fotorelację) oraz szkoły dla dzieci z autyzmem.

Barwna Mirabelka – sekrety warsztatów w Białej Podlaskiej!

Pokój zagadek

Czytelnia naszej biblioteki na dwa tygodnie zamieniła się w pokój zagadek. Jego wystrój był inspirowany postaciami i wydarzeniami zaczerpniętymi z książki Cezarego Harasimowicza. Zalaminowane elementy mirabelkowych puzzli pochowano w różnych miejscach w pokoju. Rozwiązanie specjalnie przygotowanych zagadek wskazywało miejsca ukrycia puzzli np. pod dywanem, w kapeluszu, pod filiżanką, w radiu, w maszynie do szycia, w kieszeni munduru itd. Na puzzlach były naklejone etykiety a na nich napisana cyfra mazakiem fluorescencyjnym. Używając lampy UV Uczestnicy odczytywali kod do sejfu: 11 11 1918. W sejfie były ukryte dla każdego uczestnika mirabelkowe zakładki do książek.

– Dużo pracy i przygotowań wymagało przygotowanie pokoju zagadek. W jego uatrakcyjnienie zaangażowało się wiele osób! Począwszy od zaprzyjaźnionych koleżanek z Bialskiego Centrum Kultury, skąd wypożyczyliśmy niektóre stroje, sporo nici, różne dodatki. Koleżanki ciocia obeszła pół wsi w celu poszukiwania rekwizytów dla nas. Krzesła wypożyczono ze szkoły muzycznej, maszyna stała na czwartym piętrze w bloku u teściowej i trzeba było zorganizować kilku mężczyzn, aby ja przetransportować…. Każdy z barwnych bibliotekarzy poczynił poszukiwania i przyniósł co mógł, aby nasz pokój był tak piękny i prawdziwy.


Do zabawy zapisywani byli wszyscy chętni, niezależnie od wieku. Jednorazowo do pokoju wchodziło do 10 osób, aby móc wziąć aktywny udział w rozwiązywaniu zagadek. Wielu użytkowników biblioteki wchodziło do pokoju, aby w nim spędzić czas, poczuć klimat tamtych lat i przede wszystkim poznać genezę jego powstania. Była to okazja do zaprezentowania historii tytułowej mirabelki.

– Rodziny odwiedzające pokój, były bardzo zadowolone, a wręcz zachwycone akcją! Możemy śmiało stwierdzić, że była to nie lada atrakcja, która szalenie podobała się uczestnikom. Dzięki organizacji akcji „Mirabelka” pozyskaliśmy nowych Czytelników – to słowa bibliotekarzy z Barwnej, którzy zyskali nowych czytelników!

– Należy jednak zaznaczyć, że spotkania bardzo podobały się uczestnikom i dlatego postanowiliśmy je kontynuować dłużej, już poza wyznaczonym terminem trwania akcji – dodaje Emilia Tranda-Andrusiuk, bibliotekarka.

Barwna Mirabelka – sekrety warsztatów w Białej Podlaskiej!

Tekst: Emilia Tranda-Andrusiuk
Zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej – Barwna Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży