Nauka liczenia autorstwa Agnieszki Łubkowskiej jest książką, którą koniecznie musicie zaproponować rodzicom wszystkich dzieci, zmagających się z trudnościami w nauce matematyki. Co więcej, ta pozycja doskonale sprawdzi się w bibliotece jako pomoc w zorganizowaniu fantastycznych zajęć „Z matematyką za pan brat”!
O książce
Nauka liczenia jest – najprościej mówiąc – zbiorem ponad pięćdziesięciu ćwiczeń-zabaw, których wykonanie pomoże dzieciom pojąć te prostsze i bardziej zaawansowane matematyczne działania. Łubkowska podzieliła książkę na pięć rozdziałów, zatytułowanych kolejno: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, różności matematyczne. Całość poprzedza krótki wstęp, zawierający dwanaście wskazówek początkowych – praktycznych rad „jak pomagać dziecku z trudnościami matematycznymi”.
Matematyczny misz-masz
Na każdej stronie książki przedstawiono jedno ćwiczenie. Znajdziecie tu rozmaite zadania:
- stricte matematyczne (których wykonanie ma objaśnić podstawowe pojęcia takie jak „wynik” czy „minus”),
- ćwiczenia ruchowe, korzystnie wpływające na obie półkule mózgowe,
- zadania na spostrzegawczość i koncentrację
- zajęcia, które pomogą dzieciom zrozumieć, co oznaczają m.in. długość, wysokość, odległość czy waga.
Jak łatwo zauważyć, zakres wiedzy zaproponowanej w Nauce liczenia jest dość obszerny i tu nasuwa się pytanie: czy autorce zbioru udało się sprawić, żeby dziecko nielubiące pracy z cyframi zechciało go przyswoić?
Nerkowce, piłki i inne koraliki
Kluczem do sukcesu Nauki liczenia jest różnorodność i ogromna atrakcyjność zaproponowanych przez autorkę ćwiczeń. Łubkowska uczy przez zabawę z wykorzystaniem wielu przedmiotów codziennego użytku: zachęca rodziców do wprowadzania matematyki poprzez zabawę w pakowanie walizki, poprzez zapamiętywanie wybranych liczb zakazanych czy uczenie z wykorzystaniem domino.
Metody dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia dzieci poznają poprzez polisensoryczny kontakt z migdałami, nerkowcami, koralikami, szklankami, kasztanami, kostkami do gry oraz… paluszkami. Autorka chce jak najbardziej uatrakcyjnić najmłodszym naukę matematyki.
Szata graficzna
Mocną stroną Nauki liczenia są ilustracje wykonane przez Joannę Kłos (znaną szerokiemu gronu czytelników z popularnej serii Pucio). Są one wyjątkowo estetyczne, a jednocześnie zabawne i przyjazne dzieciom: na przykład w podrozdziale „Jak zapamiętać znak »większy od«, a jak »mniejszy od«”? graficzna propozycja narysowania znaku większości i mniejszości ma formę sympatycznego potworka z paszczą pożerającego lody i ciasteczka.
Lustrzane inspiracje
Właściwie każde z zaproponowanych przez Łubkowską ćwiczeń świetnie sprawdzi się na biblioteczno-matematycznych zajęciach. Wszystkie są niebywale atrakcyjne – a przy tym bazują na materiałach łatwych do zdobycia. Warsztaty „Z matematyką za pan brat” przeprowadzone przy wykorzystaniu zadań z Nauki liczenia wyjdą naprawdę świetnie!
TYTUŁ: Nauka liczenia
AUTOR: Agnieszka Łubkowska
ILUSTRATOR: Joanna Kłos
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
LICZBA STRON: 140
ROK WYDANIA: 2018