spot_img

Grudniowe wydarzenia biblioteczne

W ostatnim miesiącu w tym roku Lustro Biblioteki poleca kilka wydarzeń dla bibliotekarzy. Wśród nich: targi książki w Warszawie i we Wrocławiu, Deskryptory Biblioteki Narodowej, konferencja oprawoznawcza. Do Zielonej Góry kierujemy specjalne zaproszenie na konferencję „Biblioteki multimożliwości”. W Kalendarium znajdziecie także zapowiedzi wydarzeń na rok 2019.

Patronat Lustra Biblioteki

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze jest organizatorem konferencji „Biblioteki multimożliwości, nowe technologie i nowe przestrzenie”. Lustro Biblioteki zaprasza na to wydarzenie już 4 i 5 grudnia br. Założeniem konferencji jest konfrontacja poglądów i opinii teoretyków oraz praktyków z kraju i zagranicy na temat przestrzeni współczesnych wielofunkcyjnych obiektów.

Ważnym celem jest prezentacja najciekawszych rozwiązań architektonicznych i funkcjonalnych realizacji (od mediatek we Wrocławiu do Sopoteki). Dyskursem objęte zostaną wartości (dodane) naddane we współczesnej bibliotece: kultura (umiejętność jej adaptacji we współczesnej przestrzeni i ofercie bibliotek), nowe technologie w bibliotece (e-usługi) i ich akceptacja przez użytkowników, realizacje i modernizacje w dużych i mniejszych bibliotekach publicznych. Na uczestników czekają 22 referaty – szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej konferencja.norwid.net.pl.

Targi Książki

Od 29 listopada do 2 grudnia potrwają 27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, które są podsumowaniem literackiego roku w Polsce. Najlepsi wydawcy z całej Polski, fantastyczna oferta książek, a także bogaty program spotkań i wydarzeń sprawiają, że WTDK to prawdziwy festiwal literatury.

Równolegle w Warszawie odbywają się Targi Książki Historycznej. To właśnie tutaj można zapoznać się z ofertą wydawców książki historycznej, ale również odwiedzić Salon Bibliotek, Salon Muzeów czy Salon Antykwariatów. Podczas targów przyznawana jest Nagroda KLIO.

Inne konferencje

12 grudnia w Pałacu Rzeczypospolitej odbędzie się ostatnie szkolenie dla bibliotekarzy z zakresu Deskryptorów Biblioteki Narodowej: Teksty literackie, literatura faktu, eseje i publicystyka. Szkolenie jest dobrą okazją do wymiany doświadczeń nad wyrażaniem deskryptorami z jednej strony podstawowych elementów opisu bibliograficznego, a z drugiej opracowania podstawowych typów publikacji.

Książnica Kopernikańska i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają na III Ogólnopolską Konferencję Oprawoznawczą pod hasłem przewodnim „Zbiory polskie”. Jej celem jest upowszechnienie informacji o oprawach książkowych we współczesnych bibliotekach, archiwach, muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce.

Kultura na widoku

Do końca lutego 2019 roku trwa projekt Kultura Na Widoku rekomendujący ponad 1000 utworów (filmów, muzyki, spektakli, ebooków i audiobooków) i prezentujący legalne źródła, w których są one dostępne. Jego celem jest promowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i pokazanie bogactwa legalnych źródeł. Do bibliotek w całej Polsce trafiają już pierwsze plakaty – szczegóły poniżej.

Kultura Na Widoku – powieś plakat w bibliotece i działaj!

Zobacz zapowiedzi konferencji na rok 2019 w Kalendarium Lustra Biblioteki.

Źródło zdjęć: mat.pras.