spot_img

Mirabelkowe drzewa pamięci – ekologiczny wymiar akcji Lustra Biblioteki

Mirabelkowe drzewa niepodległości, ekowarsztaty oraz smakowanie śliwkowych przetworów to pierwsze efekty akcji organizowanej przez Lustro Biblioteki. Sprawdźcie, jak kiełkuje historia Polski i gdzie zakorzenią się nowe „Drzewa pamięci”.

W propozycji scenariusza „Mirabelka – kiełkują historia” znalazły się m.in. ekowarsztaty. Akcja nabrała w ten sposób wymiar ekologiczny. W całej Polsce już posadzono kilkanaście drzewek mirabelkowych. W Warszawie 22 września br. zasadzona została mirabelka będąca córką tej prawdziwej, a jednocześnie bohaterki książki Cezarego Harasimowicza. Szczepkę sprowadzono aż ze Stanów Zjednoczonych dzięki jednemu z byłych mieszkańców Muranowa, który kilka lat temu wyhodował przed swoim domem w Waszyngtonie młodą mirabelkę z pestek starej. Zapraszam wszystkich do podziwiania Mirabelki przy ul. Andersa 13, w podwórku (przy skwerze Tekli Bądarzewskiej).

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Swoje „Drzewo Niepodległości” zyskali również mieszkańcy Wałbrzycha. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami” zaprosiła mieszkańców na warsztaty w plenerze. Wraz z Biurem Rewitalizacji i Planowania Przestrzennego i w porozumieniu z ogrodnikiem miejskim została zasadzona mirabelka. Na płotku otaczającym drzewo znalazła się tabliczka upamiętniająca wydarzenie, z kodem QR, który zawiera opisy historii Mirabelki. Podczas tego wydarzenia słuchano fragmentów książki oraz przy użyciu tasiemek zawieszono dłonie ze słowami do ojczyzny przygotowane na innych warsztatach.

Dzięki akcji Lustra Biblioteki okazało się też, że nie tylko stolica Polski ma historię zakorzenioną w mirabelkach. Takie miejsce znajduje się również w Ostrowie Wielkopolskim, a konkretnie przy Placu 23 Stycznia, gdzie przed wojną znajdowała się tam dzielnica żydowska z ostrowskimi mirabelkami. Teraz tę historię przekazują podopiecznym bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Nowe drzewka w całej Polsce

Już wkrótce nowe drzewka pojawią się w Gminie Godziesze Wielkie, Drawsku Pomorskim, Wyrzysku, Jarosławcu i nie tylko.

Zespół Szkół nr 1 im. Mieszka I w Stargardzie wraz z dyrekcją na swoim dziedzińcu zasadzą mirabelkę. W ramach podsumowania trzech spotkań i motywu zaczerpniętego z książki „Mirabelka” uczestnicy warsztatów organizowanych przez Bibliotekę Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola nr 1 w Rakszewie zasadzą drzewko przed szkołą po to, aby było świadkiem historii szkoły.

Dużą pomysłowością w planowaniu przebiegu warsztatów wykazała się Miejska Biblioteka Publiczna w Ząbkach – tu mali uczestnicy nadchodzących wydarzeń otrzymają pestki drzewa mirabelkowego w celu zasadzenia ich w domu.

W Sosnowcu filie biblioteki miejskiej, które bardzo aktywnie biorą udział w akcji, wprowadziły element łączący uczestników spotkań mający na celu długotrwałą pamięć o całej akcji – wspólne zasadzenie drzewka mirabelki.

Biblioteka Publiczna w dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy – Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr IV prezentuje swoje działania tak:

Biblioteka Publiczna w dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy – Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr IV prezentuje swoje 

Dzięki Gminnej Bibliotece Publicznej w Samborcu bibliotekarze wyruszą na warsztaty do Szkoły Podstawowej w Śmiechowicach, gdzie wspólnie z dziećmi na placu szkolnym, zasadzą szczepkę mirabelki, by ta stała się świadkiem historii w kolejnych latach. Po wszystkim odbędzie się tu głośne czytanie pod drzewkiem.

W Jabłonnie przy budynku Gminnej Biblioteki Publicznej zwięczeniem warsztatów też będzie sadzenie mirabelki.

W prawdziwie strażackim stylu bibliotekarze z Dzierzkowic Woli na Lubelszczyźnie zaangażowali całą lokalną społeczność, wiele środowisk i organizacji, do sadzenia mirabelek oraz dębów niepodległościowych. W programie wydarzenia znalazły się ponadto: wspólne czytanie, występy artystyczne, pokaz strażacki oraz poczęstunek przygotowany przez lokalne koło gospodyń wiejskich.

Recykling to podstawa

Świetnymi pomysłami na ekowarsztaty dzielą się także biblioteki w całej Polsce, które organizują zajęcia z recyklingu oraz dzielą się wiedzą przyrodniczą dotyczącą cyklu życia drzew, a przy okazji opowiadają jak powstaje papier i książka.

Ekologicznym przykładem świeci Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach.

– Tworzyliśmy drzewka mirabelkowe z rolek po ręcznikach papierowych, bibuły i popcornu. Pracownicy biblioteki bardzo dużą uwagę przykładają do recyklingu, dlatego chętnie uczą dzieci, jak wykonać coś, co będzie miało „drugie życie”. Dorośli bawili się tak samo dobrze, jak ich pociechy i również tworzyli własne drzewka – relacjonuje Anna Piecyk, starszy bibliotekarz.

Z kolei w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu dzieci stworzą wizualizacje otoczenia, w którym rosła tytułowa Mirabelka – zostanie odtworzony klimat tamtych czasów. Za pomocą papierowych domków powstanie podwórko na Nalewkach z umiejscowioną historyczną Mirabelką. Natomiast z pestek mirabelki posadzony zostanie „Mirabelkowy sad”.

Ekowarsztaty zaplanowała również Gminna Biblioteka Publiczna w Wojcieszkowie, która zachęci do wykonywania prac manualnych i drzewa pamięci. Inspirację na „Drzewo pamięci” znajdziecie w scenariuszu.

Mirabelka od kuchni

Nie obyłoby się także bez smakołyków i smakowania śliwkowych wyrobów. W co drugiej bibliotece uczestnicy warsztatów mogą spróbować przetwory z mirabelkowych owoców – czasem słodkich, czasem kwaśnych. Niektórzy poszli o krok dalej wykorzystując zaproponowany przez Lustro Biblioteki scenariusz, a mianowicie uczestnicy biorący udział w warsztatach w filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, zanim spróbują słodkości, będą musieli najpierw je wyszukać w bibliotece cyfrowej POLONA.

Oczywiście w bibliotekach także przygotowywano przetwory – na takie zajęcia zaprosiła Biblioteka dla dzieci i młodzieży nr 13 w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. W innej dzielnicy na Bielanach bibliotekarze przygotowali kompoty z mirabelek.

Zaś tym nieprzekonanym i tym, co nigdy nie próbowali owoców mirabelki rozdawano przepisy na przetwory z mirabelek – z taką inicjatywą wyszła Biblioteka Gminna w Pogorzeli działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Olszance.

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Zgłoś swoją bibliotekę

  • weź udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej,
  • dołącz do obchodów 100-lecia niepodległości,
  • weź udział w konkursie z nagrodami,
  • skorzystaj z inspirującego scenariusza warsztatów i innych materiałów,
  • otrzymaj dodatkowe niepublikowane materiały (prezentacje, inspiracje, poradniki),
  • zorganizuj wartościowe warsztaty międzypokoleniowe,
  • i pokaż wszystkim, jak kiełkuje polska historia.

Zgłoszenia bibliotek trwają do 17 listopada 2018 roku poprzez formularz dostępny na stronie akcji.

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Źródło zdjęć: BMM, Paweł Morawiec, MBP w Międzyzdrojach, PiMBP „Biblioteka pod Atlantami”, PB w dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy – Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr IV