Klasyczne baśnie takie jak Słowik, Kopciuszek czy Nowe szaty cesarza często poznawane są przez dzieci dopiero na pierwszym etapie szkolnej edukacji. Tomek mechanik to alternatywna wersja opowieści o poszukiwaczce zaginionego buta dla młodszych dzieci. Warto zainspirować się nią, organizując popularne w bibliotekach Noce z Andersenem.
Baśń (nie) tylko dla chłopców
W opowieści Geoffroya de Pennarta postać Kopciuszka (znaną z adaptacji m.in. Charlesa Perraulta czy braci Grimm) zastępuje równie okopcony piesek Smarowóz. W roli starszych sióstr autor osadził dwa wyśmiewne wilczki bliźniaki, a marzenie o księciu z bajki zastąpił pragnieniem międzynarodowej sławy. Choć Tomek jest specjalistą w swoim fachu – pracuje w warsztacie, którego właścicielami byli jego zmarli rodzice – to prawni opiekunowie Smarowoza nieustannie go wyzyskują. Mechanik postanawia pierwszy raz w życiu zrobić coś dla siebie: wziąć udział w castingu do chóru Lady Wavy. Jak to w klasycznych baśniach bywa, znajdzie sprzymierzeńców oraz tych, którzy postanowią mu wygraną udaremnić…
Dla małych fanów motoryzacji
Tomek mechanik jest dokładnym odbiciem Perraultowskiej opowieści. Nie ma tu przekłamań i udziwnień wobec pierwowzoru baśni. Ciekawym pomysłem jest natomiast obsadzenie w roli głównych bohaterów wilków: postaci, które kojarzą się raczej z czarnymi charakterami (dobra wróżka – sędzina – jest wilczycą). Brak w tej opowieści zaskoczeń: znajdziecie tu za to pochwałę dobrego serca, ciężkiej pracy i (jak łatwo się domyśleć) szczęśliwy finał. Jeżeli szukacie historii z happy endem dla małych, przedszkolnych fanów motoryzacji, to Tomek mechanik jest pozycją wartą polecenia.
Lustrzane inspiracje
Książka Geoffroya de Pennarta pokazuje uniwersalizm historii klasyków baśni i inspiruje do wspólnego tworzenia prostych, współczesnych wariantów tych opowieści. Zaproście dzieci na zajęcia/Noc z Andersenem, podczas których będą komponować własne Andersenowskie reinterpretacje.
- Odczytajcie dzieciom wybrane baśnie i zachęćcie do wykorzystania popularnych baśniowych motywów do napisania alternatywnych historii.
- Zaproponujcie im kilka pomysłów: pingwiny mogą zastąpić bohaterów Królowej śniegu, Słonica niech spróbuje się wyspać się na ziarnku grochu, a Chihuahua może wcielić się w rolę Calineczki.
- Fantazja dzieci jest nieograniczona – pozwalając im na samodzielną twórczość, rozbudzicie ją, a jednocześnie zapoznacie najmłodszych z klasykami baśni. Warto pomyśleć także o organizacji konkursu na Andersenowskie reinterpretacje.
TYTUŁ: Tomek mechanik
AUTOR: Geoffroy de Pennart
TŁUMACZ: Maria Skowrońska
LICZBA STRON: 40
WYDAWNICTWO: Muchomor
ROK WYDANIA: 2018