Od 23 do 29 września w bibliotekach będzie trwał Tydzień Zakazanych Książek. Szukasz beletrystycznej inspiracji przydatnej do organizacji tego wydarzenia? Runa to tytuł w sam raz na wiedzenie czytelnika ciekawością.
Wielość wątków
Czytając początkowe rozdziały powieści Runa autorstwa Very Buck, bardzo łatwo się pogubić. Nakładają się na siebie trzy wątki:
- Opowieść głównego narratora – chórzysty, który przymierza się do odczytania swojego tekstu szerokiemu gronu odbiorców w kościele;
- Historia młodego studenta medycyny, Joriego odwiedzanego przez przyjaciela. Chłopak pokazuje koledze klinikę, w której na co dzień pracuje – zakład dla obłąkanych La Salpêtrière;
- Narracja mężczyzny – policjanta? przestępcy? – obserwującego ukradkiem paryski półświatek.
Wątki te łączy tytułowa Runa – wyjątkowa dziewczynka, o dwukolorowych oczach. Kim jest? Jak wpłynie na losy tych trojga mężczyzn?
Dojmująca psychiatria
Runa trafia do ośrodka Joriego. Na ogół dziecko jest wycofane, lecz przy wszelkich próbach kontaktu staje się agresywne – jej reakcje pogłębiają zasady obowiązujące w klinice. Część książki poświęcona praktykom stosowanym końcem XIX wieku na pacjentkach, u których podejrzewano histerię, jest wstrząsająca. Okrucieństwo rozmaitych form opresji, potwierdzonych obszerną bibliografia jest przytłaczające – autorka nie boi się czerpać z historii psychiatrii i przekazywać tego czytelnikowi pod postacią intrygującej, jednakże wyjątkowo mrocznej powieści.
Czytelnicze dylematy
Pomijając niedelikatne fragmenty dotyczące eksperymentów przeprowadzanych Salpêtrière, książkę czyta się płynnie: nie można w Runie narzekać na nudę, zwroty akcji występują nad wyraz często, proporcje pomiędzy historią medycyny a powieścią kryminalną są bardzo dobrze wyważone. Przestrzegam przed polecaniem tej historii co wrażliwszym czytelnikom – natomiast miłośnicy „krwistych” kryminałów i wartkiej sensacji będą lekturą w pełni usatysfakcjonowani.
Lustrzane inspiracje
Maxime marzy o tym, by zostać drugim Charlesem Baudelairem. Jori odkrywa w szafie jednego z profesorów publikacje, za których posiadanie we Francji karano. Runa obfituje w wiele wątków, które idealnie wpisują się w tematykę Tygodnia Zakazanych Książek. Inspirując się powieścią Very Buck, możecie:
- przygotować specjalny stolik ze szklaną kulą, w której zamieścicie tytuły zakazanych książek dostępnych w bibliotece;
- przygotować wystawę z tytułowych książek i baner zapisany czerwonym (przypominającym tajemnicze wiadomości Runy) dziecięcym pismem;
- schować zakazane książki do szafy, którą czytelnik będzie mógł sam wiedziony ciekawością otworzyć.
TYTUŁ: Runa
AUTOR: Vera Buck
TŁUMACZ: Emilia Skowrońska
LICZBA STRON: 592
WYDAWNICTWO: Initium
ROK WYDANIA: 2018