W akcję „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” włączyło się 300 bibliotek. Podczas warsztatów, na podstawie specjalnego scenariusza, odbędą się: gry miejskie, wycieczki plenerowe, multimedialne prelekcje historyczne i quizy patriotyczne. Wśród atrakcji również beading, czyli tworzenie koralików czy wykonywanie symbolicznego drzewka mirabelki z przesłaniem do ojczyzny. Wszystkiemu będzie towarzyszyć głośne czytanie książki Mirabelka Cezarego Harasimowicza oraz degustacje słodkości z mirabelek. Dzięki akcji pojawią się również nowo zasadzone mirabelki.
Do akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” zgłosiło się już ponad 300 bibliotek z całej Polski. Wśród nich placówki publiczne, szkolenie i pedagogiczne, które zapowiadają mnóstwo atrakcji. Akcja odbywa się w ramach 100-lecia niepodległości – daje to bibliotekom możliwość udziału w świętowaniu oficjalnych obchodów, ale i szansę na zwiększenie świadomości wśród lokalnej społeczności na temat burzliwych losów historii Polski.
Zgłoś swoją bibliotekę
- weź udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej,
- dołącz do obchodów 100-lecia niepodległości,
- weź udział w konkursie z nagrodami,
- skorzystaj z inspirującego scenariusza warsztatów i innych materiałów,
- otrzymaj dodatkowe niepublikowane materiały (prezentacje, inspiracje, poradniki),
- zorganizuj wartościowe warsztaty międzypokoleniowe,
- i pokaż wszystkim, jak kiełkuje polska historia.
Lustro Biblioteki przyjmuje zgłoszenia do końca września poprzez formularz dostępny na stronie akcji.
Biblioteki w akcji
Placówki, które już zgłosiły swój udział, zaplanowały w ramach warsztatów różne aktywności. Oto wybrane najciekawsze propozycje:
- Biblioteka-Centrum Kultury w Szczuczynie planuje przeprowadzić warsztaty pod nazwą „Mirabelka – świadek historii”. W ich trakcie uczestnicy poznają Mirabelkę, zostawią swój ślad na drzewku, wykonają własne nagrania na temat Mirabelki, gdzie opowiedzą o swoich wrażeniach oraz będą rywalizować w grze miejskiej dzięki której poznają historię najważniejszych miejsc w Szczuczynie związanych z odzyskaniem niepodległości. Dużą atrakcją będzie poszukiwanie mirabelek na terenie miasta, na których zawisną własnoręcznie wykonane flagi. Na deser planowane są warsztaty na temat cyklu życia Mirabelki oraz kosztowanie mirabelkowych słodkości.
- W Wałbrzychu nie lada atrakcje. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami” m.in. zaprasza na warsztaty podczas obchodów święta ulicy Alei Wyzwolenia pt. „Historia w liściach ukryta, czyli parę słów do ojczyzny od Mirabelki”. Zacznie się od odczytania dzieciom fragmentów książki, wprowadzeniem w temat, a skończy wykonaniem kolorowych rączek z zapisanymi słowami do ojczyzny. Podczas kolejnych warsztatów w plenerze zostanie zasadzona mirabelka. Otoczona ona zostanie płotkiem, stanie przy niej tabliczka upamiętniająca wydarzenie, z kodem QR, w który będzie opisywał historie Mirabelki. Dzieci zaproszone na to wydarzenie odsłuchają fragmentów Mirabelki. Na samym drzewku dzieci na tasiemkach zawieszą przygotowane wcześniej na warsztatach dłonie ze słowami do ojczyzny.
- „Mirabelka – zwykłe drzewo, niezwykła historia” – pod takim hasłem na zaplanowane warsztaty zachęca Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno, Filia w Józefosławiu. Podczas nich prawdziwa burza mózgów, która będzie punktem wyjścia do właściwego tematu spotkania, a mianowicie Mirabelki – drzewa, które widziało wiele, a na jego pniu, koronie, gałęziach i liściach zapisywała się historia. Warsztaty zostaną wzbogacone o prezentację multimedialną wykorzystującą reportaże i nagrania o Mirabelce, a także wszelkie ciekawostki. Uczniowie wykonają symboliczne drzewko mirabelkowe i każdy z uczestników wypisze na papierowych owocach mirabelki hasła kojarzące się z poznaną historią.
- Miejska Biblioteka Publiczna w Kudowie-Zdrój zaprasza na przybliżenie historii rodzin z warszawskich Nalewek na podstawie fragmentów książki i materiałów filmowych. W ramach warsztatów uczestnicy przygotują drzewo stuletnie, będą bawić się liśćmi, a pod drzewem nadejdzie czas na plastyczne zajęcia z kulkami z bibuły. Całości będzie towarzyszyła degustacja dżemu z mirabelek i innych smakołyków.
- Bibliotekarze z czytelnikami Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie będą poszukiwać Mirabelki w okolicy, czytać fragmenty książki Cezarego Harasimowicza Mirabelka w cieniu odszukanej mirabelki. Wieczorem odbędą się warsztaty na podstawie scenariusza, a kulminacyjnym punktem spotkania stanie się wspólne zasadzenie przy bibliotece drzewka mirabelki.
- Odkrywamy tajemnice przeszłości – historia najbliżej nas „Niepodległa Wola” – to temat warsztatów Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej. W ich ramach uwzględniono wiele przedsięwzięć: 2 warsztaty skierowane do nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych podczas których opracowana zostanie gra miejsca, następnie odbędą się zajęcia edukacyjne z uczniami, rajd rowerowy szlakiem Pierwszej Brygady Legionów J. Piłsudskiego. W rozgrywanej grze miejskiej „Niepodległa Wola” i rajdzie wezmą udział uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu skupi się na Mirabelce jako symbolu wolności i miłości. Czytelników zaprosi na krótką historię odzyskania niepodległości Polski. Kolejnymi punktami będą głośne czytanie książki oraz tworzenie mapy Polski z liśćmi i małymi śliweczkami.
- „Mirabelki opowieści niebanalnej treści” – warsztaty w Bibliotece Publicznej w Ostrowie, Filii Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach. W programie: wycieczka plenerowa – poznanie drzewa i nawiązanie do tytułowej książki, mirabelkowa zabawa, czytanie tekstu w cieniu drzewa mirabelki, tworzenie obrazów na podstawie przeczytanego tekstu, wystawa, obejrzenie filmu o bohaterce książki.
- W Knyszynie z inicjatywy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej miejsce będą mieć warsztaty na podstawie scenariusza, który jest częścią warsztatów, ale i zorganizowana zostanie również „Wieczornica patriotyczna z Mirabelką”. Będzie to czterogodzinne spotkanie, w czasie którego wplecione zostaną elementy takie jak: wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, recytacja wierszy, quiz patriotyczny, warsztaty kulinarne.
- Na warsztaty robienia koralików zaprasza Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Lubaniu. Nie zabraknie też rozmowy o tym, czy krewni pamiętają wojnę oraz wspólnego wykonania drzewa pamięci.
- Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju wraz z uczestnikami warsztatów będzie czytać książkę, ale i omawiać jej ilustracje pod drzewem mirabelki, która rośnie obok. Dodatkowo w jego otoczeniu będzie można wysłuchać audiobooka oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie. Dla rozrywki przewidziano nawlekanie symbolicznych kolorowych koralików na żyłkę.