spot_img

Gra komputerowa jako nowa forma literatury

Czy gry komputerowe mogą być rodzajem literatury? Współcześnie z uwagi na coraz bardziej rozbudowane fabuły w grach jest realne ich klasyfikowanie jako literatura. Posłuchajcie zdania ekspertów.

W radiowej audycji Wojciecha Orlińskiego nawiązała się dyskusja z Maciejem Mąsikiem (twórcą gier komputerowych) oraz dr Tomasz Majkowskim (groznawcą) na temat gier komputerowych i literatury. Pretekstem do rozmowy stała się 18. rocznica premiery gry Deus Ex osadzonej w cyberpunkowej rzeczywistości.

Wojciech Orliński zazancza, że:

Gra wyróżniała się bogactwem przedstawionej opowieści – rozbudowaną historią i osobowościami poszczególnych postaci. Cechuje się nieliniowością oraz możliwością interakcji z wieloma pobocznymi postaciami zamieszkującymi jej świat. Ponieważ gry z lat 90-tych coraz mocniej kreowały historię i narrację, zaczęto się zastanawiać, czy może należy je zacząć klasyfikować jako literaturę.

Ze swoimi gośćmi rozmawiał o relacji gier z twórczością literacką pytając, czy gry można badać, jako literaturę, skoro duży wpływ ma na nią gracz i jego wybory?

Maciej Mąsik odpowiedział twierdząco argumentując swoją wypowiedź tym, że gra posiada narrację, gdzie gracze wcielają się w bohaterów. Jednak dr Tomasz Majkowski nie do końca zgadza się ze stawianą tezą.

– To jest problem, który leży u podstaw współczesnego badania gier. A zaczęło się od pytania: czy gry są nową literaturą? To znaczy, czy zapewniają czytelnikowi nowe możliwości i kompetencje, których do tej pory nie miał? – zastanawiał się Majkowski.

– Współczesne groznawstwo zaczyna się gdzieś w okolicach 1997 roku, kiedy ukazują się dwie ważne książki „Hamlet on the Holodeck” Janet Murray, która wieszczy w grach cyfrowych nową formę literacką, i druga książka „Cybertext” Espena Aarsetha, który zastanawia się nad tym, jak należałoby zmienić myślenie o literaturze, żeby ono zaczęło obejmować myślenie o grach. I to był punkt wyjścia, który nie został do dzisiaj rozstrzygnięty.

Zachęcam do wysłuchania całego podcastu z audycji Salon – Piąteczek Wojciecha Orlińskiego w TOK FM – „Najwspanialsza gra komputerowa w historii”. Wojciech Orliński o „Deus ex”

Źródło zdjeć: pixabay.com – Dilafruz